Adölesanlarda ekran karşısında geçirilen sürenin değerlendirilmesi
Evaluation of the screen time in adölescents
  1. Tez No: 498042
  2. Yazar: SEHER DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER KİTİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
çalışma adölesanların ekran karşısında geçirdikleri sürenin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Çalışma Ankara ilinin Çankaya ilçesindeki okullar arasından rastgele seçilen Kurtuluş Anadolu Lisesindeki 400 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırma verileri tanıtıcı bilgi formu ve fiziksel aktivite anketi-okul dışı aktiviteler formu ile toplanmıştır. Tanıtıcı bilgiler formu aracılığıyla öğrencilerin yaşı, cinsiyeti, sınıf, anne ve baba eğitimi, işi ve geliri, öğrencinin boyu ve kilosu, günlük televizyon izleme, bilgisayar kullanma süreleri ve ekran karşısındayken yeme içme davranışı hakkında bilgi toplanmıştır. Ayrıca öğrencilerin boy, kilo ölçümleri yapılarak BKI hesaplanmıştır. Fiziksel aktivite anketi-okul dışı aktiviteler formu ile aktivite düzeyi düşük ve yüksek fiziksel aktivite olarak değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal Walls H Testi, Mann-Withney U Testi ki kare testleri, Kolmogorov-Smirnov testi, Sperman Korelâsyon testi kullanılmıştır. Tanımlayıcı veriler sayı ve yüzde değerleri olarak sunulmuştur. Araştırmaya katılan adölesanların %46,2'sini erkekler,%53,8'ini kızlar oluşturmaktadır. Adölesanların %61,2'sinin günde 2 saat ve üzerinde süreyi ekran karşısında geçirdiği, ekran karşısında geçirdikleri ortalama sürenin günde 2,64 saat olduğu, erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre daha fazla ekran karşısında kaldığı ve yaş arttıkça bu sürenin azaldığı belirlenmiştir. Adölesanların %78,2'si ekran karşısındayken bir şeyler yiyip içtiğini ifade etmiştir. Çalışmaya katılan adölesanların %27,7'sinin fazla kilolu/şişman olduğu, erkeklerin kızlara göre fazla kilolu/şişman olduğu belirlenmiştir. Adölesanların %63,25'inin düşük fiziksel aktiviteye sahip olduğu, erkeklerin kızlara göre fiziksel aktivite düzeyinin daha yüksek olduğu ( Z=-7,189 p=0,000) tespit edilmiştir. Öğrencilerin ekran karşısında geçirdikleri süre ile BKI arasında (r=-0,016; p=0,763)ve yine ekran karşısında geçirdikleri süre ile fiziksel aktivite düzeyleri arasında (Z=-0,969; p=0,333) anlamlı ilişki olmadığı saptanmıştır. Bulgulara göre adölesanların günde yaklaşık 3 saat ekran karşısında vakit geçirdiği belirlenmiştir. Katılımcıların %61,2'sinin günde 2 saat ve üzerinde ekran karşısında geçirdiği belirlenmiş olup adölesanların fiziksel aktivite düzeylerinin düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed for evaluation of screen time in adölescents. This study made in descriptive type and consisted of a sample of 400 students from Kurtuluş High School which are randomly selected from the schools in Çankaya district of Ankara. The data of the study was collected by the identification information form and the physical activity questionnaire-extracurricular activities form. Information about the age, gender, class, mother and father education, work and income, the size and weight of the student, daily television watching, computer usage time and eating and drinking behaviors were collected through the introductory information form. In addition, the Body Mass Index (BMI) was calculated by measuring the height and weight of the students. With the form of physical activity questionnaire-extracurricular activities, the activity level was evaluated as low and high physical activity. Kruskal Wallis H, Mann Whitney U, Chi Square, Kolmogorov Smirnov and Spearman Correlation tests were used in the evaluation of the data. Descriptive data are presented as numbers and percentages. 46,2% of the adolescents participating in the study are males and 53,8% are females. It was determined that 61,2%of adolescents spent more than 2 hours per day across the screen, the average screen time is 2,64 hours per day, male students were more than female students, and this number decreases as the age increases. 78.2%of the adolescents stated that they ate something when they were on the screen. It was determined that 27,7% of the adolescents participating in the study were overweight / obese and men were more fat than the girls. It was found that 63,25% of adolescents had low physical activity and male had higher level of physical activity than girls (Z=-7,189 p=0,000). It has been found that there is no significant relationship between screen time and BMI (r=- 0,016; p=0,763), screen time and physical activity(Z=-0,969; p=0,333). Research findings show that students spend about 3 hours across the screen per day.It was determined that 61,2%of the participants spent 2 hours or more on the screen in the day and that the physical activity levels of the adolescents were low