Bazı kamu kuruluşlarında iç hava kalitesinin araştırılması
Investigation of indoor air quality in some public instituions
- Tez No: 498142
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN YEŞİLNACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma da havalandırma sistemi bulunmayan ve bina içi ses yalıtımı yapılmamış bir kamu kuruluşundaki toz ve gürültüye bağlı iç ortam hava kalitesi araştırılmıştır. Çalışmada, Şanlıurfa il merkezinde bulunan ve 102 çalışanı ile günlük yaklaşık 500 kişinin giriş çıkış yaptığı İş Kurumu il müdürlüğünün iç ortam hava kalitesinin“Tozla Mücadele Yönetmeliği”ve“Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği”nin esaslarına dayanılarak elde edilen veriler incelenerek bulunan sonuçlar uluslararası standartlara göre karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda ortaya konacak çözümlerin benzer şekildeki kamu kurum binalarının iç ortam hava kalitelerinin belli standartlara ulaştırması ve çalışanların bu ortamlardan memnuniyet duyabilmeleri amaçlanmıştır. Kış ve yaz sezonunda belli noktalar belirlenerek partikül madde, gürültü, sıcaklık ve nem ölçümü yapılarak ortamın iç hava kalitesi değerlendirilmiştir. Aynı zamanda kurum çalışanlarına yönelik yüz yüze iki anket çalışması yapılarak kurum personelinin iç ortamdaki hava kalitesi, gürültü ve kurumun fiziksel yapısı ile ilgili gözlemleri ile maruz kalınan hava, gürültü, ışık vb. fiziksel ve kimyasal kaynaklı faktörlerin sağlık üzerine etkileri değerlendirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü PM10 sınır değerlerini 24 saat için 50 μg/mᶾ olarak, PM2.5 sınır değerlerini ise 24 saat için 25 μg/mᶾ olarak belirlemiştir. Ölçüm yapılan noktalarda ortalama PM10 değeri 67.73 μg/mᶾ; PM2.5 değeri ise 35.95 μg/mᶾ olarak hesaplanmıştır. Bu ortalama değerler sağlık açısından ciddi riskler taşıyabilir. Çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi yönetmeliğinde kamu kurum ve kuruluşlarının ofis türü alanlarında gürültü sınır değerleri 45 – 55 dBA olarak belirlenmiştir. Ölçüm yapılan noktaların çoğunda bu değer 55 dBA üzerinde çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the indoor air quality it was investigated related to dust and noise in a public corporation not having ventilation system and in building soundproofing. In the study, the results of indoor air quality of the Provincial Directorate of the Business Agency, which has 102 employees and approximately 500 people daily in and out of the provincial center of Şanlıurfa, observed data were compared according to rules of the“Dust control regulation”and“Air Quality Assessment and Management Regulation”. The solutions that will be put forward as a result of the study are aimed to reaching to certain standards of indoor air quality of similar public institution buildings and that employees can be pleased with these environments.In the winter and summer season, certain points were determined and particulate matter, noise, temperature and humidity were measured and the indoor air quality of the environment was evaluated. At the same time, two face-to-face surveys were conducted for the employees of the institution and the air quality, noise, light, etc., of the institution personnel were examined by observing the internal air quality, noise and physical structure of the institution. the effects of physical and chemical factors on health are evaluated. World Health Organization has set the limit values for PM10 to 50 μg / mᶾ for 24 hours. The PM2.5 limit values were set at 25 μg / mᶾ for 24 hours.The mean PM10 value at the measurement points was 67.73 μg / mᶾ; The PM2.5 value was calculated to be 35.95 μg / mᶾ. These averages have serious health risks. The noise limit values in the office type areas of public institutions and organizations are determined as 45 - 55 dBA in the regulation and management of environmental noise. in most of the measured points, this value is above 55 dBA