Burdur ili yerleşim alanının zemin sıvılaşma özelliklerinin belirlenmesi
Determination of soil liquefaction properties of Burdur province settlement area
- Tez No: 498349
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM İSKENDER SOYASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Burdur İli ülkemizin Batı Akdeniz Bölgesinde tektonik açıdan son derece aktif olan göller bölgesinde yer almaktadır. Burdur İli yerleşim alanı, Isparta açısı olarak adlandırılan tektonik kuşağın batı kanadı üzerindedir. Burdur İli, geçmişte can ve mal kabına sebep olan iki büyük deprem yaşamıştır. Bu sebeplerden dolayı Burdur İli yerleşim alanında yapılacak zemin mekaniği ve sıvılaşma analizleri önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı: Burdur İli'nin Merkez İlçesi'nde ki yeraltı su seviyesinin yüksek olduğu mahallelerde, zeminin jeoteknik yapısını ve aynı zamanda olası sıvılaşma potansiyelini belirlemektir. Bu amaçla, sondaj numuneleriyle bölgenin sıvılaşma özellikleri tanımlanmış ve yapılaşma öncesi gerekli ıslah önerileri sunulmuştur. Seçilen mahallelerde yeraltı su seviyesinin yüksek olmasına ve birimin kumlu- siltli bir birim olmasına dikkat edilmiştir. Sonuç olarak, Burdur İli yerleşim alanında Bağlar, Bahçelievler ve Karasenir Mahallerleri'nde sıvılaşma açısından riskli bölgeler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Burdur Island is located in the region of the lakes which are extremely active in terms of tectonics in the Western Mediterranean Region of our country. The settlement area of Burdur Ili is on the western wing of the tectonic belt called the Isparta angle. Burdur Ili, two great earthquake that caused life and property in the past, lives. Because of these reasons, soil mechanics and liquefaction analyzes to be carried out in Burdur Ili residential area are important. The aim of this research is to determine the geotechnical structure of the ground and possible liquefaction potential at the same places where the underground water level in the central district of Burdur Province is high. For this purpose, the liquefaction properties of the zone with the drilling samples are defined and necessary remediation proposals before the settlement are presented. It has been noted that the groundwater level is high and the unit is sandy-silt unit in selected areas. As a result, it has been determined that there are risky areas in lakes in Bağlar, Bahçelievler and Karasenir districts in Burdur Ili settlement area.