Sucuk üretiminde nitrit alternatifi olarak sebze unlarının kullanım olanaklarının araştırılması
Evaluation the possibility of usage different vegetable flours as nitrite alternative in Turkish fermented sausage
  1. Tez No: 498565
  2. Yazar: ÇİSEM SUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLEN TURP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, fermente Türk sucuğunda nitrit alternatifi olarak, nitrat içeriği yüksek olan sebzelerden pancar ve kereviz unlarının kullanımının, 4ᵒC'de 84 günlük depolama süresince ürün özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Sucuk üretiminde pancar unu kullanımının, örneklerin a* değerlerinde artışa, L* ve b* değerlerinde ise azalmaya neden olduğu, bununla birlikte kimyasal kompozisyon, pH ve doku özellikleri üzerinde önemli bir değişim oluşturmadığı belirlenmiştir. Depolama başlangıcı ve sonunda, örneklerin kalıntı nitrit içerikleri ve TBARS değerleri üzerine pancar katkısının önemli bir farklılığa neden olmadığı saptanmıştır. Sucuk üretiminde kereviz unu kullanımı, örneklerin depolama süresince L*, b* değerleri ve kalıntı nitrit içerikleri üzerinde önemli düzeyde etkili olurken, depolama sonunda TBARS değerleri ve doku özellikleri bakımından örnek grupları arasında önemli bir farklılık saptanmamıştır. Yüksek oranda pancar ve kereviz unu ilavesi örneklerin laktik asit bakteri sayılarında artışa neden olmuş, bunun yanında tüm örneklerin duyusal özellikleri kabul edilebilir düzeyde saptanmıştır. Sonuç olarak, bu çalışmada incelenen özellikler dikkate alındığında sucuk formülasyonunda pancar unu veya kereviz unu kullanımı ile nitrit miktarının azaltılmasının mümkün olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effects of the use of vegetable flours including high nitrate content as a nitrite alternative in Turkish fermented sausage on the product characteristics during 84 days at 4°C. It was detected that the use of beetroot flour in fermented sausage production led to an increase in the a* values of the samples and a decrease in the L* and b* values, while no significant changes in proximate composition, pH and texture properties. At the beginning and at the end of the storage, it was determined that the beetroot floor addition caused no significant difference in residual nitrite contents and TBARS values of the samples. The use of celery flour in fermented sausage production was significantly effective on L*, b* values and residual nitrite contents during the storage period of the samples, while no significant difference was found among the sample groups in terms of TBARS values and texture properties at the end of the storage. The addition of beetroot and celery flour at high levels caused the increase in the lactic acid bacteria count, besides that the sensory properties of all sample groups were detected at an acceptable level. Consequently, it was determined that it could be possible to reduce the amount of nitrite by using beetroot or celery flour in fermented sausage formulation by taking into consideration the properties examined in this study.