Kenmotsu manifoldlardan rıemann manifoldlara yarı–invaryant ξ^⊥-Riemann submersiyonlar
Semi-invariant ξ^⊥-riemanian submersions from Kenmotsu manifolds to Riemann manifolds
- Tez No: 936643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez çalışmasında değme manifoldların özel bir sınıfı olan Kenmotsu manifoldlarından Riemann manifoldlarına tanımlı yarı-invaryant ξ^⊥-Riemann submersiyonlarının geometrisi üzerine çalışılmıştır. Beş bölümden olan tez çalışmasının, birinci bölümünde literatür bilgisi, konunun önemi ve tez çalışmasındaki sonuçların bir özeti sunulmuş, ikinci bölümde tezde kullanılan temel kavramlar ele alınmış ve üçüncü bölümde submersiyonun distribüsyonlarının geometrisi üzerine elde edilen sonuçlar verilmiştir. Dördüncü bölümde Kenmotsu uzay formlarından Riemann manifoldlarına yarı-invaryant ξ^⊥- Riemann submersiyonlar çalışılmış ve eğriliklerle ilgili sonuçlar elde edilmiştir. Son bölümde sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the geometry of semi-invariant ξ^⊥-Riemannian submersions defined on Riemannian manifolds from Kenmotsu manifolds, a special class of contact manifolds, is studied. In the first section of the thesis, a summary of the literature, the importance of the subject and the results of the thesis are presented, in the second section the basic concepts used in the thesis are discussed and in the third section the results obtained on the geometry of the distributions of the submersion are given. In the fourth section, semi-invariant ξ^⊥-Riemannian submersions from Kenmotsu space forms to Riemannian manifolds are studied and results on curvatures are obtained. Conclusions and recommendations are given in the last section.