A sensitive fluorescent chemosensor for detection of aluminum(III) based on a newly synthesized Schiff base
Yeni sentezlenmiş Schiff bazı kullanılarak alüminyum(III) tayinine yönelik kimyasal sensör geliştirilmesi
- Tez No: 498595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AKSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde, yeni sentezlenmiş bir Schiff bazı kullanılarak alüminyum(III) tayini için fluoresans sensörünün geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yanıt süresi, çalışma aralığı, seçicilik ve geri dönüşüm gibi sensör performans özellikleri incelenmiştir. Alüminyum(III) iyonlarının ucuz ve hızlı tayini için oldukça hassas ve seçici bir spektroflorimetrik yöntem önerilmiştir. Bu yöntem, eser miktardaki alüminyum iyonlarının eklenmesinden sonra ligandın fluoresans şiddetinin artmasına dayanmaktadır.. K+, Cd2+, Ni2+, Fe3+, Na+, Ca2+, Co2+, Cr2+, Pb2+, Hg2+, Mn2+, Cu2+ and Mg2+ gibi diğer metal iyonlarının girişim etkileri de incelenmiştir ve bu metal iyonlarının fluoresans şiddetinde anlamlı bir değişime neden olmadığı saptanmıştır. Optimum koşullar altında, kalibrasyon grafiği, 1.5x10-8 M ile 7.5x10-8 M Al3+ aralığında derişim doğrusaldır. Kalibrasyon grafiğine göre LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 4.77x10-10 M ve 1.59x10-9 M bulunmuştur. Al3+ ve ligand arasındaki etkileşim oranı 1:2 ve kompleksin bağlanma sabiti 1.78x10+4 L/mol bulunmuştur. Sensörün ortalama yanıt süresi 2 dakikadır. Ayrıca, sensör EDTA çözeltisi ile kolayca yenilenebilirdir. Sensör, alüminyumun belirlenmesi için gerçek su örneklerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the development of a fluorescent sensor for the detection of aluminum(III) was purposed using a newly synthesized Schiff base. The sensor performance properties such as response time, working range, selectivity and reversibility were investigated. For an inexpensive and quick determination of aluminium ions are a highly sensitive and selective spectrofluorimetric method. The method is based on increasing the fluorescence intensity of the ligand after addition trace amount of aluminium ions. Effect of interference of other metal ions was studied. Other metal ions such as K+, Cd2+, Ni2+, Fe3+, Na+, Ca2+, Co2+, Cr2+, Pb2+, Hg2+, Mn2+, Cu2+ and Mg2+ were showed no significant change in fluorescence intensity. Under the optimum conditions, the calibration curve is linear for concentration in the range of 1.5x 10-8 to 7.5 x 10-8 M Al3+. LOD and LOQ values were found 4.77x10-10 M and 1.59x10-9 M, respectively. The interaction ratio between Al3+ and the ligand was been found as 1:2 and binding constant of the complex was 1.78x10+4 L/ mol. The average response time of the sensor is 2 min. Besides, the sensor can readily be reversed with EDTA solution. The sensor was applied to the determination of aluminium in real water samples.