213 sayılı Vergi Usul Kanununa göre tebligat
- Tez No: 498771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CEMAL RUHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Tebliğ hukuki bir işlemin taraflar açısından nitelik kazanmasını sağlayan bir usul işlemidir. Hukuk alanında bir işlemin sonuç doğurabilmesi ancak tebliğin usulüne uygun olarak gerçekleştirilmesi ile mümkündür. Vergi ile ilgili olarak bir kamu alacağının kesinleşmesi ancak tebliğin kanunda gösterilen şekilde yapılması ile gerçekleşir. Tebliğin önemi açısından, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu bu konuyu özel olarak ele almıştır. Bu kanunda açıkça yer almayan hususlara ise genel kanun olan 7201 sayılı Tebligat Kanunu uygulanacaktır. Çalışmamızda 7201 sayılı Tebligat Kanunu ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu bağlamında tebliğ işleminin nasıl ve ne şekilde yapılacağı, yeni düzenlemelerin uygulanışı ve tebliğ hataları sonucunda oluşacak durumlar ele alınmıştır. Çalışmamızın güncelliği açısından, konumuz ile ilgili son yıllarda verilen, Danıştay kararlarından ve vergi mahkemesi kararlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Notification is procedure which allows legal process to acquire qualifications in terms of parties. A process in the field of law can be resulted only if it is carried out acoordance with rules of notification. Certainly, a puplic will recieve taxation, if İt is only through the manner specified in the law of the notification. Tax Procedure Law No. 213 has been specially adressed the importance of notification. General law Notification No. 7201 will be implemented, for the issues that are not explicitly covered in this regard. In our study, It has been discussed that; how and what manner the notification shall be made, in accordance with the Notifacation Law No. 7201 and 213 Tax Law Code, implementation of new regulations, and the situations that will occur as a result of the notification errors. In terms of our work update, academic studies which have been written in the last years have been given in our study and we benefited from decisions of the Council of State and the decisions of the tax court in direction.