Üniversite öğrenci harcamalarının analizi ve karşılaştıkları sorunlar hakkında bir araştırma: Şanlıurfa örneği
  1. Tez No: 498776
  2. Yazar: MEHMET FATİH GÜREZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA VİLDAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Üniversiteler gelişmenin temel dinamiği ve bilginin üretildiği merkezdir. Bu çalışmada Harran Üniversitesi öğrencilerine 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde uygulanan anketlerden elde edilen veriler kullanılarak, öğrenci harcamaları analiz edilmiş ve karşılaşılan sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evrenini Şanlıurfa Üniversitesinin şehir merkezindeki akademik birimlerinde eğitim gören öğrenciler oluştururken araştırmanın örneklemini bu 730 öğrenci oluşturmaktadır. İlde bulunan 25.375 öğrenciyi temsilen 730 öğrenciye yüz yüze anket yapılmıştır. Anket formlarından elde edilen veriler, SPSS 22.0 istatistik programında analize tabi tutulmuştur. Öğrencilerin % 38,4'ü eğitim kalitesini, % 36,3'ü sosyal ortamı bir problem olarak görürken sadece % 11,5', barınma sorunlarını öne çıkarmaktadır. Öğrencilerin % 31,8'inin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin dışındaki farklı illerden geldikleri görülmektedir. Birinci Öğretim öğrencilerinin % 83,4'ü, İkinci Öğretim öğrencilerinin ise % 16,6'sı burs ve benzeri yardımlar almaktadır. Öğrencilerin % 13,8'i eşyalı kiralık evde barınırken % 32,7'si kiralık ev statüsündeki konutlarda barınmaktadır. Az miktarda öğrencinin öğretmenevi, lojman, otel ve pansiyon gibi olanakları kullandığı görülürken % 45,3'ün ise başta öğrenci yurtları olmak üzere diğer barınma olanaklarını kullandığı görülmektedir. Araştırmaya katılan öğrencilerin % 45,8'i Harran Üniversitesi'ni yakınlığı, % 25,6'sı puanı nedeniyle seçmiş olup % 8,2'si ise tavsiye üzerine tercih etmiştir. Öğrencilere göre Şanlıurfa'daki öğrenci maliyeti incelendiğinde; öğrencilerin % 15,7'si çok yüksek, % 39,4 yüksek, % 27,1'i aynı cevabı verirken % 14'ü düşük, % 3,8'i çok düşük cevabı vermiştir. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin % 50'den fazlası yiyecek içecek maliyetlerini çok pahalı bulduğu, % 42,5'inin ise normal bulduğu görülmektedir. Öğrencilerin % 69,7'si ise şehirdeki barınma maliyetlerini öğrenci bütçesine uygun bulmadığı görülmektedir. Bu durum kentlerde öğrencilerin yarattığı nüfus artışını karşılayacak düzeyde yatırım ve planlamanın yapılmadığına işaret etmektedir. konut ve ulaşım alt yapısının yetersizliği dolayısı ile Anadolu kentlerindeki öğrencilerin önemli bir memnuniyetsizlik içerisinde olduğu, öğrencilerin önemli bir kısmının yeniden imkânları olsa aynı üniversiteyi yeniden seçmeyecekleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Universities are the key element of development and the centre where information is produced. The current study aimed to analyze student expenditures and indentify the problems they encounter through the data obtained from the surveys applied to Harran University students during 2017-2018 academic year. The sample of the research is composed of 730 students while the population of the study are the students who are studying in the academic institutions of Şanlıurfa Harran University. A total of 730 students were surveyed face to face, which represent 25.375 students in the city. Data obtained from the questionnaire forms were analyzed in SPSS 22.0 statistical program. According to research findings; while 38.4% of the students regard education quality and 36.3% regard the social environment as a problem, only 11.5% refer to the problems of accommodation. Considering the regions where students come from, it has been observed that 31.8% of the students come from cities outside South-eastern Anatolia Region. In terms of the scholarship that students receive, 83.4% of the daytime-class students and 16.6% of evening-class students receive scholarships and various aids. While 13.8% of the students accommodate at furnished apartments, 32.7% of them live in rented flats. A small number of students use facilities such as teacherage, hotels and pensions while 45.3% of them use other types of accommodation mainly dormitories. Out of the students included in the study, 45.8% of them chose Harran University for it is close to where they come from, 25.6% due to their university exam scores and 8.2% chose it as it was recommended. When the cost of living in Şanlıurfa for students is considered, the following responses were given: 15.7% very high, 39.4% high, 27% not different from others, 14% low, 3.8 % very low. According to the findings, more than 50% of the students think that the cost of food and beverage is very expensive while 42.5% seem to find it normal. 69.7% of the students do not think that the cost of housing in the city is affordable. This suggests that the investments and related planning do not meet the population increase created by the students in the cities. It has been concluded that the students in the Anatolian cities are in a great dissatisfaction due to the inadequacy of the housing and transportation opportunities and that a significant part of the students would not choose the same university again if they had another chance.