The role of food products protected under geographical indications on city branding
Coğrafi işaretli gıda ürünlerinin şehir markalaşmasındaki rolü
  1. Tez No: 498827
  2. Yazar: ELİF PINAR BAŞKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Küreselleşen dünyada, rekabet yalnızca ürünler, hizmetler veya şirketler arasında değil aynı zamanda ülkeler ve şehirler arasında da etkisini göstermektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman rakiplerine karşın avantaj elde etmek isteyen şehirlerin marka olmasında önemli rol oynayan özelliklerini ön plana çıkarmaları ve bu özelliklerinden faydalanma yoluna gitmeleri büyük önem teşkil etmektedir. Her şehir bir marka şehir olma potansiyeline sahiptir. Çünkü her şehir bir diğer şehirden farklı kendine has ayırt edici özelliklere sahiptir. Ancak bu şehrin sahip olduğu doğal hazine ön plana çıkarılmazsa şehrin markalaşma yolunda geri kalması kaçınılmazdır. Aynı bir şirket gibi şehirler de kendi coğrafyası üzerinde yetişen ve/veya üretilen ürünleriyle ilgiyi üzerinde toplayabilir, turistleri ve yatırımcıları kendine çekebilir, turizmde ön plana çıkarken dünyaya ismini duyurabilir. Coğrafi işaretler, belirgin bir karakteristik özelliği, ünü veya diğer nitelikleri itibariyle kökeninin bulunduğu bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren ürünün kaynağını gösteren işaretlerdir. Coğrafi işaretli gıda ürünlerinin, coğrafi bölgenin özelliklerini taşıması sebebiyle; yörenin özelliklerini taşıması, coğrafya dışında üretilebilir olmaması ve coğrafyaya özgü olması en temel ayırt edici özellikleridir. Coğrafi işaret almış gıda ürünlerinin yetiştirildiği/üretildiği yöreye, bölgeye ve ülkeye katkı sağlamasının yanı sıra küresel pazarda kökeninin bulunduğu coğrafi bölgeye katkı sağladığı düşünülmektedir. Bu çalışma coğrafi işaretli gıda ürünlerinin şehir markalaşmasındaki rolünü incelerken, daha önceden yalnızca fikri mülkiyet haklarının korunmasında önemli bir araç olarak ele alınan coğrafi işaretler bu tezde ilk defa şehre uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In todays globalizing world, competition is not only among products, services or companies, but also between countries and cities. From this point of view, it is important that cities that want to gain advantage against to their competitors, should put forward their own features that play an important role in being a brand and to go to benefit from these features. Each city has potential to become a brand city. Because each city has its own distinctive features that seperates themselves from the one another. However, if the natural treasure of the city is not revealed in the foreground, it is inevitable that the city would fall behind in terms of branding. Like a company, a city can also take the stage thanks to food products geographically grown and / or produced on its own geography, attract tourists and investors to itself, make its own name to the World as coming into promince in tourism area. Geographical indications are marks indicating the origin of a product that shows a product identified with a locality, area, region or country of origin with a distinctive characteristic feature, reputation or other qualities. Due to the fact that geographically labeled food products carry the characteristics of the geographical region; there are some basic distinguishing features that it can not be produced outside of the origin geography and is unique to the geography. It is believed that geographical indicated food products contribute to regions and countries on where they are grown / produced, as well as contributing to the geographical region where the origin of the global market is located within the global market. ​ As this study investigates the role of food products protected under geographical indications on city branding, the concept of geographical indication which was priorly handled as an intellectual property right, for the first time, in this thesis, is handled by applying to a city.