Türkiye-Gürcistan ilişkileri ve Abhazya
Turkey-Georgia relations and Abkhazia
  1. Tez No: 498828
  2. Yazar: HİKMET CELAL AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kafkasya coğrafyası tarihin her diliminde çetin hakimiyet mücadelelerine sahne olmuştur. SSCB'nin dağılması ile birlikte Güney Kafkasya'da bağımsızlığını ilan eden üç ülkeden biri olan Gürcistan ile Türkiye'nin ilişkilerinin incelenmesi, tezin ana temasını oluşturmaktadır. Çalışmadaki veriler literatür taraması ve ikincil kaynaklara ulaşılarak elde edilmiştir. Çalışmanın ilk kısmında, toplum olarak pek aşina olmadığımız Gürcistan'ın ülke profili hakkında genel bilgiler verilmiştir. Bir bölgedeki problemin arka planına hakim olmadan sorunsal incelemenin yeterince doğru olmayacağı düşüncesi ile Gürcistan'da tarihsel süreçte yaşanan olaylarda kısmen derine inilmiştir. Akabinde bağımsızlığının ilanından itibaren Gürcistan'da hiç bitmeyen etnik sıkıntılar üzerinde durulmuştur. Bu noktada Abhazya hakkında detaylı bilgilere yer verilmiştir. İkinci kısımda, Türkiye ile Gürcistan'ın jeopolitik ve jeostratejik konumları itibariyle ortaklıklarının haklı sebeplerinden bahsedilmiştir. Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin siyasi, ekonomik, sosyo-kültürel ve askeri boyutları incelenmiştir. Siyasi ilişkiler, devlet başkanları dönemi itibariyle kronolojik olarak işlenmiştir. Ekonomik ilişkilerde, iki ülke için oldukça önem arz eden işbirliği projelerine yer verilmiştir. Son kısımda ise, elde edilen bulgular ışığında Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin ekonomik ve siyasi zorunluluklardan dolayı iyi seviyede tutulmaya çalışıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye Kafkasya üzerinden Orta Asya'daki Türk devletlerine ulaşmak istemektedir. Enerji konusunda Türkiye'nin Rusya ve İran'a olan bağımlılığını azaltmak için Gürcistan, çok önemli bir konumda bulunmaktadır. Gürcistan için de Türkiye, Batı'ya açılan bir kapı pozisyonundadır. Bu kapsamda iki ülke, birbirleri için stratejik açıdan vazgeçilmez
Özet (Çeviri)
The geography of the Caucasus has been the scene of struggle for domination in every part of history. Examining the relations between Turkey and Georgia, one of the three countries that declared their independence in the South Caucasus with the disintegration of the USSR, constitutes the main theme of the thesis. The data in the study were obtained by accessing secondary sources and literature review. In the first part of this study, general information about Georgia's country profile where we are not very familiar in our society have been given. With the thought of the fact that the problematic examination would not be accurate enough without the background of the problem in a region, was partly deepened in the historical events in Georgia. Then, never-ending ethnic problems in Georgia have been emphasized since the declaration of independence. At this point, detailed information about Abkhazia have been given. In the second part of this study, the geopolitical and geostrategic positions of Turkey and Georgia have been mentioned their justification for partnership. The political, economic, socio-cultural and military dimensions of Turkey-Georgia relations have been examined. Political relations are chronologically processed in the period of the presidents. Cooperation projects that are very important for both countries are included in economic relations. In the last part of this study, with the light of the findings obtained it has been reached that the relations between Turkey and Georgia have been tried to be kept a good level due to economic and political neccessities. Turkey wants to reach the Turkish states in Central Asia via Caucasus. Georgia is in a very important position to reduce dependence of Turkey on Russia and Iran on energy. For Georgia, Turkey is also a gateway to the West. In this context, as the two countries are strategically indispensable for each other, cooperation and relations must continue increasingly.