Duygusal zekâ, izlenim yönetimi ve çalışan performansı arasındaki ilişkiler
The relationships between emotional intelligence, impression management and employee performance
- Tez No: 425296
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Duygusal zekâ kavramı, kuruluşlarda günlük yaşam için hayati önem taşıyan bir olgudur. Ancak duygusal zekânın, izlenim yönetimi ve çalışan performansı üzerindeki etkisi literatürde yeterince çalışılmamıştır. Bu çalışma, duygusal zekânın izlenim yönetimi ve çalışan performansı üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, duygusal zekâ boyutlarının izlenim yönetimi ve çalışan performansı üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Literatür araştırması sonucu geliştirilen araştırma modelindeki hipotezler, 320 çalışandan toplanan veriler kullanılarak yapısal eşitlik modeli yardımı ile test edildi. Sonuçlar, duygusal zekânın izlenim yönetimini ve çalışan performansını etkilediğini ortaya çıkardı. Aynı zamanda, izlenim yönetiminin çalışan performansını üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur. Özellikle iş yerinde acındırmanın performansı negatif, niteliklerini tanıtmanın performansı pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of emotional intelligence is one of the emerging phenomenon that is vital for the daily life in organizations. However the effect of emotional intelligence on impression management and employee performance is missing in the literature. In this regard, the aim of this study is to examine the relationships among emotional intelligence, impression management and employee performance. By studying 320 employees and using the structural equation modelling, we found that; emotional intelligence has impact on the impression management, emotional intelligence is related to employee performance. This study also highlight the effects of impression management on employee performance by empirically demonstrating the negative effect of supplication and positive effect of self promotion in workplace.