İş tükenmişliğinin örgütsel vatandaşlık üzerindeki etkilerini bankacılık sektöründe inceleyen bir araştırma
An investigation of the effects of job burnout on organizational citizenship in banking sector
  1. Tez No: 538436
  2. Yazar: NURHAN CEZLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YÜKSEKBİLGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada banka çalışanlarında iş tükenmişliği ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya Türkiye'de bulunan kamu ve özel bankalarda çalışan 213 katılmıştır. Araştırmaya konu çalışan sayısı 209'dur. Çalışmada tükenmişlik, örgütsel vatandaşlık ve demografik özellikler arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Verilerin elde edilmesinde Genel Bilgi Formu, Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Ölçeği ve Örgütsel Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ve değerlendirmeler neticesinde Türkiye'deki bankacılar arasında tükenmişlik düzeyleri ile örgütsel vatandaşlık davranışları arasında güçlü pozitif yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the job burnout and organizational citizenship behavior relationship between was examined in bank employees. 213 people working for private and public banks in Turkey, conducted to this research. The number of employees are 209. In this research, the relationship between burnout, organizational citizenship and demographic qualities was tried to be determined. In obtaining the data; a general information form, organizational citizenship behavior scale and organizational burnout scale was used. The data were analyzed by using SPSS 21 package program. As a result of the findings and assessments, burnout and organizational citizenship behavior between the bankers in Turkey to conclude that there is a strong positive relationship was reached.