TMS/TFRS çerçevesinde muhasebe politikalarındaki değişikliklerin finansal raporlama açısından önemi ve Bist uygulamaları
Importance of changes in accounting policies within the frame of TMS/TFRS in terms of financial reports and Bist applications
  1. Tez No: 498842
  2. Yazar: SELİN VAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÜCENME GENÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartları ile muhasebede dünya çapında ortak bir dilin oluşturulması, finansal bilgilerin karşılaştırılabilirliğini arttırmaktadır. Karşılaştırılabilirlik için en önemli husus, muhasebe politikalarının ve muhasebe tahminlerinin tutarlı olarak uygulanması ve muhasebe hatalarından kaçınmaktır. Değişiklik ve düzeltmelerin yapılması durumunda, TMS 8 Standardı muhasebe politikalarında ve tahminlerinde değişiklikler ve hataların düzeltilmesine ilişkin uyulması gereken düzenlemeleri açıklamaktadır. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde 2005 yılından beri uygulanmakta olan Uluslararası Muhasebe/Finansal Raporlama Standartlarının, borsada işlem gören işletmeler tarafından, TMS 8 Standardının gereklerine ilişkin mevcut durumunu tespit etmektir. Temmuz 2017 itibariyle BİST 30 endeksinde yer alan işletmelerin 7 yıllık finansal tablo dipnotlarından, muhasebe politika ve tahmin değişiklikleri ile hata düzeltmelerine ait açıklamaları tespit edilmiş, gerekliliklerin kapsama alınan bütün işletmeler tarafından açıklanmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Creating a common language in accounting along with International Accounting/Financial Reporting Standards increases comparability of financial details. The most important matter for comparability is to implement accounting policies and accounting estimates consistently and to avoid accounting errors. In case changes and corrections are made, TMS 8 Standard defines the regulations required to be followed regarding making changes in accounting policies and estimates and correcting the errors. The purpose of this study is to determine the current state of International Accounting/Financial Reporting Standards, which have been implemented in our country since 2005, related to the requirements of TMS 8 Standard by the business firms traded at the exchange. Accounting policy and estimate changes as well as descriptions related to error corrections were found from 7-year financial statement footnotes of the business firms included in BIST 30 index from July 2017, and it was concluded that the requirements have not been explained by all business firms.