İşletmelerde iş ergonomisi: Gebe çalışan uyumunun sağlanmasına yönelik bir uygulama örneği
The compatibility of ergonomics with the operations of the pregnant blue-collar workers in industrial enterprises and a case study
  1. Tez No: 498874
  2. Yazar: ELİF AKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma endüstriyel alanda sahada görev alan gebe çalışanlar ile görev aldıkları işin ergonomisinin uyumunun ölçümlenmesine odaklanmakta ve bu sürecin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi üzerinde etkili olan faktörleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden örnek olaya dayalı olarak gerçekleştirilen araştırmada gözlem, yüz yüze görüşme ve odak grup çalışması ile veri toplanmış, analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda gebelerin endüstriyel alanda çalışma kısıtlarının belirlenerek uygun işe uygun çalışan atanma problemi ortadan kaldırılmasıyla iş ergonomisi ve gebe çalışan uyumu sağlanmıştır. Bu çalışma ile gebelerin yaptıkların işin gebeliklerinin olumsuz etkileyebilme düşüncesinin yok olduğu, eşit ve adil muamele gördüğü hissiyatının geliştiği, şirkette adalet duygusu varlığının daha da güçlendiği ve iş yerinde korunma duygusunun oluştuğu belirlenmiştir. Araştırma ile gebelikte endüstriyel alana yönelik psikolojik problemler belirlenmiş ve bilgi gereksinimleri de tespit edilmiştir. Bunun yanında iş ergonomisi ve gebe çalışan uyumunun; gebelik öncesindeki beden-kitle indeksine göre beslenme koçluğu verilmesinin şirketin gelecek iş gücü planına olan katkıları, gebelere özel uygulamaların çalışma motivasyonu üzerindeki etkileri, işçilik planlaması ve kayıpların bütçesinin daha doğru yapılması için girdi oluşturma, insan hataları kaynaklı kalite problemleri ve güvensiz davranış riskleri üzerine etkileri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research focuses on how compatibility of ergonomics with the operations of the pregnant blue-collar workers in industry can be measured and aims to identify the factors that effect on the success of this process. The study is based on one of the qualitative research methods, namely the case study and the data was obtained by observation, face-to-face interview and focus group study. Then, obtained data was analyzed. The results of the study put forward the significance of identifying constraints in industry for pregnant blue-collar workers. In this research, psychological problems related to the industry during pregnancy were identified and it was evaluated whether pregnant workers need knowledge about physical and legal issues. In addition to these, the contributions of coaching as a dietician according to body-mass index before pregnancy to the company's labor in future, the motivational effects of specific practices for pregnancies, the positive effects of quality problems caused by human error and risks of unsafe behavior, increasing of belief of equality and justice in the company have been identified.