Kadınların siyasete katılımında etkili olan unsurlar: Türkiye örneği
Factors affecting political participation of women: Turkey case
  1. Tez No: 498875
  2. Yazar: MİNE ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİİ SÜHEYL BATUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kadınların siyasete katılımları ve siyasal katılım konusunda etkili olan faktörler son yıllarda pek çok araştırmacı tarafından üzerinde çalışmalar gerçekleştirilen konulardır. Bu çalışma kapsamında mevcut literatür taranarak; siyaset ve siyasal katılım kavramları ile kadınların siyasal katılımı, toplumsal cinsiyet kavramı ile siyasi katılım ilişkisi, kadın haklarının ve kadınların siyasal katılımlarının tarihsel gelişimi ile günümüzdeki konumu, uluslararası ilişkilerin tarihsel sürecinde feminizm, tarihte siyasette etkisi olan kadınlar, Türkiye'de kadınların siyasetteki yeri ve siyasete katılımları üzerinde etkisi bulunan faktörler incelenmiştir. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de kadınların siyasete katılımında etkili olan faktörler araştırılmış olup, hangi faktörlerin temel olarak bu hususta etkili olduğu sorusuna cevap aranmıştır. Yapılan literatür araştırması neticesinde ise, Türk tarihinde kadınların siyasete katılımlarını belirleyen birçok ana faktörün olduğu görülmüştür. Bu faktörlerin ana unsurlarını; sosyoekonomik koşullar, gelenekler ve dinsel etkiler oluşturmaktadır. Batı toplumunda katılım sürecinin dönüm noktaları rönesans ve reform hareketleri olmuş, sanayi devrimiyle birlikte belli bir çizgide ilerlenmeye başlamıştır. Genel olarak esas katılım ivmesi II. Dünya Savaşı sonrasında oluşmuştur. Türkiye'de de kadınların siyasete katılımlarını belirleyen faktörler, Batı dünyası ile benzerlik gösterse de, gelişim süreçleri farklı bir şekilde meydana gelmiştir. Batıda yaşanan kadın hareketlerinin Türk toplumuna geç sirayet etmesi ile kadınların Türkiye'de özgürlük ve eşitlik mücadelelerine yönelik sivil toplum hareketlerinin 1980 sonrasında yükselişe geçmesi de kadınların ülkemizde siyasete katılımlarını etkileyen önemli faktörler arasındadır. Ülkemizde özellikle 1990'lı yıllardan itibaren çeşitli sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumlarının desteği ile birlikte gelecek yıllarda ve kuşaklarda kadına yönelik algının pozitif yönde değiştirilmesi ve kadınların siyasette daha görünür kılınması arzu edilmektedir. Bunun için kadınların öncelikle geleneksel ve toplumsal rolleri ile ekonomik dezavantajlarının giderilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
There are lots of studies in recent years on woman's political participation and factors affecting this participation. In this thesis based on the current literature, the concepts of politics, political participation and woman's political participation, relation between gender and political participation, historical evolution and current situation of woman rights and woman's political participation, feminism in historical process of international relations, effective women in political history, the position of women in Turkish politics and factors affecting political participation of women in Turkey have been investigated. Within this framework, factors affecting the political participation of women in Turkey has been investigated and the answer of the question of which factors are effective on political participation of woman in Turkey has been sought. As a result of literature review in context to this study, there are lots of main factors determining political participation of women in Turkish history. The main elements of these factors consists of socioeconomic conditions, traditions and religious effects. The milestones of women's political participation in Western societies became renaissance and reform periods, and it started to improve through a certain road after industrial revolution. Moreover, the real political participation of women took place after 2nd World War. The factors determining the political participation of women in Turkey resemble the factors of Western societies. However, development process of Turkey and West took place differently. Furthermore, lately spreading of women movements in the West in Turkey, starting to increase of civil society movements towards women's freedom and equality struggle after 1980s are among important factors affecting political participation of women in Turkey. Especially after 1990s, various civil society organizations and government agencies began to support political participation of women in Turkey. With this support, it is desired to change the perception towards women positively and make women more visible in future years and generations in Turkey. Thus, it is primarily required that the traditional and social roles and economic disadvantages of women should be met.