The impact of social media on purchasing behavior of non-prescription drug (OTC) consumers in Turkey
Türkiye'de sosyal medyanın reçetesiz ilaç (OTC) tüketicilerinin satın alma davranışlarına etkileri
- Tez No: 498881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde iletişim teknolojileri hızla gelişirken kişilerin internet ve Web araçlarını daha fazla kullandığı gözlemlenmektedir. Bu araçlardan en önemlisi sosyal medyadır. Sosyal medya; kullanıcıların kendilerini ifade ettikleri, diğer kullanıcılar ile bağlantıda kaldıkları, günlük yaşantılarını kolaylaştırmak gibi daha birçok farklı eylemi gerçekleştirebildikleri sanal bir medyadır. Sosyal medya pazarlaması ise; bu yeni medyada tüketicinin etkili katılımına dayalı olan son yılların yeni bir pazarlama anlayışıdır. Sosyal medya araçlarında bulunan içerikler tüketici davranışını, sosyal medya pazarlamasını ve tüketicinin satın alma noktasındaki kararını şekillendirmektedir. Böylece, sosyal medyada bir ürün/hizmetin ne kadar ve nasıl konuşulduğu işletmeler için önemli hale gelmektedir. Bu noktada sosyal medyanın tüketici davranışlarına etkisini incelemek önemlidir. Bu çalışma teori ve uygulama bölümlerinden oluşmakta ve sosyal medyanın tüketici davranışı ile ilişkisini sağlık sektöründe reçetesiz ilaç (OTC) satın almaya etkisi noktasında ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın teori bölümünde; sosyal medya pazarlaması, sosyal medyada tüketici davranışı konuları ve reçetesiz ilaç (OTC) kavramı ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Araştırma bölümünde ise; sosyal medyanın reçetesiz ilaç tüketicilerinin davranışına olan etkisini belirlemek amacıyla hazırlanmış olan anket, sosyal medya kullanıcıları tarafından cevaplandırılmıştır. 200 sosyal medya kullanıcısının verdiği cevaplar sonucunda ortaya çıkan veriler SPSS paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak, reçetesiz ilaç (OTC) satın alma sürecinde tüketicilerin sosyal medya araçlarından etkilendikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as communication technologies are rapidly developing, it is observed that people use internet and Web tools more and more. The most significant one of these tools is social media. Social media is a virtual media where users can express themselves, connect with other users, perform many different activities such as facilitating their daily lives. Besides social media marketing is a new marketing concept in recent years based on the effective participation of consumers in this new media. The contents which is found in social media tools shapes consumer behavior, social media marketing, and the consumer's decision in point of purchase. Thus, it becomes important for businesses to know how much and how a product / service is spoken in social media. At this point it is important to examine the effect of social media on consumer behavior. This study is composed of theoretical and practical parts and aims to reveal the relationship between social media and consumer behavior to the effect of purchasing non-prescription drugs (Over-The-Counter) in the health sector. In the theory section of the study, the literature on social media marketing, consumer behavior issues in social media and the concept of non-prescription drug (OTC) has been searched. In the research section, the questionnaire was prepared by social media users to determine the effect of social media on the behavior of non-prescription drug consumers. The results of 200 social media users were analyzed using SPSS packet program. As a result, consumers are affected by social media tools during the non-prescription drug (OTC) purchasing process.