Metamemory in superagers
Süperyaşlılarda üstbiliş süreçleri
- Tez No: 498885
- Danışmanlar: DR. OLİVER ANTHONY CHRISTOPHER WRIGHT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Süperyaşlılar olarak tanımlanan 60 yaş ve üzerindeki bireyler, bilişsel yetenekleri ve epizodik hafıza performansları, kendilerinden 20 ile 30 yaş daha genç kişilerle eşleşen özel bir yaşlı grubudur. Araştırmacılar henüz bu özel yaşlı topluluğunun yaşlarına nazaran üstün yeteneklerini açıklamak için kesin bir sebep bulamamıştır. Süperyaşlıların normalden farklı yaşlanma sürecini açıklamak için iki farklı teori öne sürülmüştür. Bunlar; yaşlanmanın getirdiği etkilere karşı dirençli olduklarını veya genç iken yaşıtlarından daha üstün bilişsel performansları olduğu ve yaşlandıkça yaşıtlarıyla aynı oranda kayıp göstermedikleri düşünülmektedir. Beyin görüntüleme çalışmalarında Süperyaşlıların yaşıtlarına göre kortikal kalınlığın daha fazla görüldüğü ve beyin hacimlerinin genç yetişkinlerinkine daha yakın olduğu saptanmıştır. Bu çalışma ile ilk kez Süperyaşlıların temel bilişsel süreçler performanslarının (epizodik hafıza, dikkat, yürütücü işlevler) yanı sıra üst bilişsel performanslarının Bilme Hissi ve Öğrenme Kararları tutarlılıklarının araştırılması hedeflenmiştir. Literatürden ispatlandığı üzere, Bilme Hissi yaşlanmaya bağlı kayıplar gösterirken, Öğrenme Kararları yaşlanma sürecinde bozulmamaktadır. Bu çalışmanın asıl amacı ise Süperyaşlıların üst biliş performanslarını incelemektir ve her iki üst biliş yargılarının korunduğunu desteklemektir. İlk kontrol grubu olarak Süperyaşlıların yaşıtları olan sağlıklı yaşlı bireylerden veriler toplanmıştır. İkinci kontrol grubu olarak ise genç yetişkinden veriler toplanmıştır. Genç yetişkin grubunun yaş ortalaması ise Süperyaşlılar dan 20 ile 30 yaş daha gençtir. Bu çalışmanın ana varsayımı ise Süperyaşlıların kendi yaşıtlarından daha yüksek üst biliş performansı gösterecekleri ve bu performanslarının ise genç yetişkinler ile benzer sonuçlar açığa çıkartacağı beklenmektedir. Sonuçlar Süperyaşlıların hem Bilme hissinde hem de Öğrenme kararları testlerinde genç kontrol ve yaşlı kontrol gruplarından daha yüksek performans ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterdikleri saptanmıştır. Sonuç olarak Süperyaşlıların bilişsel yeteneklerinden ziyade üst bilişsel yeteneklerinin de korunduğunu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Superagers are individuals who are above 60 years old and have similar cognitive abilities as well as episodic memory performances with individuals who are 20 or 30 years younger than them. As of today, researchers still do not have a satisfactory explanation for this unusual ageing process. This might be either due to the Superagers' resilience to the effects of ageing or they have superior cognitive ability performance when they were younger and as they age, they do not show the same amount of age-related cognitive decline compared to their same age peer group. Superagers show higher cortical thickness and volume compared to same age peer group and display similar thickness and volume when compared with young adults. The current study is the first study which assesses Superagers' metamemory performances rather than only evaluating their basic cognitive performance (e.g., executive function & episodic memory performances). Superagers' metamemory performances were assessed by applying Feeling of Knowing (FOK) and Judgment of Learning (JOL) metamemory monitoring tasks. According to the literature, FOK is age sensitive while JOL is intact as individual ages. Our aim was to find a relationship between metamemory accuracy results with being a Superager since we expected that both FOK and JOL metamemory monitoring ability of Superagers will stay intact. Therefore, we had 2 control groups for Superagers. The first control group was the elderly control group which included healthy elderly adults who were around the same age with Superagers and second control group was the young control group which included individuals who are 20 and 30 years younger than Superagers. We predicted that Superagers will achieve higher scores than their peer group on both cognitive and metacognitive tasks and have similar accomplishment with the young control group. The result of the study indicated that Superagers' both episodic FOK and delayed JOL judgments were more accurate and significantly different compared to both the elderly and young control groups. These results showed that Superagers also have intact metamemory abilities along with their cognitive abilities.