İntrauterin gelişme geriliği olan fetüslerde fetal arteryel ve venöz doppler ultrasonografinin doğum zamanlamasındaki yeri ve neonatal sonuçlarla ilişkisi
Fetal arterial and venous doppler ultrasonography at delivery timing and its relationship with neonatal outcome in growth restricted fetuses
  1. Tez No: 499083
  2. Yazar: CEREN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ENDER YUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AMAÇ: İntrauterin gelişme geriliği olan fetüslerde optimal doğum zamanı kararının verilmesinde fetal arteryel ve venöz doppler kullanımı ve bu yöntemin perinatal sonuçlara olan etkisinin araştırılması. MATERYAL VE METOD: İntrauterin gelişme geriliği tanısı konulan toplam 45 gebe çalışmaya dahil edildi. Doğum öncesi dönemde fetal umblikal arter, orta serebral arter ve duktus venozus doppler ölçümleri yapıldı. Doppler bulguları normal olan, sadece arteryel akımda bozulma olan ve venöz doppler bulgusunda bozukluk olan olmak üzere 3 grupta incelendi. Doğum esnasında umblikal kordan arter kan gazı çalışıldı. Yenidoğan bilgileri ve neonatal komplikasyonlar (Apgar skoru, YBÜ ihtiyacı, mekanik ventilasyon, RDS, NEK, İVH) not edildi. BULGULAR: Doppler bulguları normal olan 15 (%33,3), sadece arteryel doppler bulguları bozuk olan 22 (%48,8) ve venöz doppler bulguları bozuk olan 8 (%17,7), toplamda 45 İUGG olan fetüs incelendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To study of performing fetal arterial and venous doppler to detect optimal time for delivery in growth-restricted fetuses and its effect on perinatal outcomes. MATERIAL AND METHODS: Fourty-five pregnants who had intrauterine growth restriction were included fort he study. Fetal umblical artery, middle cerebral artery and ductus venosus doppler measuremants were performed. Fetuses were investigated in three groups consist of normal doppler findings, only arterial doppler abnormality, and venous doppler abnormality. Cord arterial gas was analysed at the time of delivery. Neonatal informations and complications (Apgar score, NICU nessesity, mechanic ventilation, RDS, NEC, IVH) were noted. RESULTS: Totally 45 growth-restricted fetuses which consist of with 15(%33,3) normal doppler findings, 22 (%48,8) abnormal arterial doppler findings, and 8 (%17,7) abnormal venous doppler findings.