Periferik veya santral etkilenimi olan bebeklerde 'fidgety' hareketlerin analizi
Analysis of 'fidgety' movements in infants with peripheral or centrally influenced by different diseases
  1. Tez No: 499169
  2. Yazar: AYSU KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada; SP gelişen, nöromusküler hastalığa sahip olan, brakial pleksus lezyonlu, Down sendromlu ve diğer genetik hastalıklara sahip olan bebeklerin fidgety dönemde hareket kalitesi, postür, hareket karakteristiklerini ve normal gelişim gösteren yaşıtlarına göre farklılıklarını belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 20 normal gelişimli, 20 Serebral palsi'li (SP), 17 brakial pleksus lezyonu olan, 11 spinal musküler atrofi (SMA) tip 1, 17 Down sendromu ve 10 diğer genetik hastalıkları olan toplam 95 bebek katıldı. Bebeklerin fidgety dönemde 3-5 dakikalık video görüntüleri çekildi. Prospektif olarak toplanan videolar tanıların kesinleşmesi ile birlikte retrospektif olarak Prechtl analizi ile detaylı olarak değerlendirilerek Motor Optimalite Skorları (MOS) hesaplandı. Bebeklerin çekim yapıldığı gün genel üst ve alt ekstremite tonusları pasif olarak değerlendirildi. Fidgety hareketler ve MOS skorları açısından yapılan değerlendirmeye göre; normal gelişimli bebekler ile brakial pleksus lezyonlu bebeklerin (p= 0,18), Down sendromlu bebekler ile diğer genetik hastalıklara sahip bebeklerin (p= 0,24) ve SMA tip 1 ile SP'li bebeklerin (p= 0,39) benzer özelliklere sahip olduğu bulundu. Tüm bebeklerin tonusa göre toplam skorunun karşılaştırılmasında tonusu azalmış ve normal olan grup ile tonusu artmış ve normal olan grup arasında istatistiksel fark varken (p = 0,002) tonusu azalmış ve tonusu artmış grup arasında fark yoktu (p = 0,612). Bulgularımız genetik hastalıkların ve nöromotor problemlerin genç sinir sisteminin bütünlüğüne etkisini ortaya koyması ve dolayısıyla bu etkinin motor göstergelerinin belirlenmesi açısından değerli bilgiler vermektedir. GMs'in riskli bebek grubunda değerlendirme amacıyla kullanılması bu bebeklerin erken rehabilitasyon programına alınabilmesi açısından önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyse movement qualities, posture and movement characteristics of infants with CP, neuromusculer deficiency, brachial plexus lesion, Down syndrome and other genetic diseases in the fidgety period and to determine the differences from normally developed babies.The study included 95 infants with 20 normally developed, 20 cerebral palsy (CP), 17 brachial plexus lesions, 11 spinal muscular atrophy (SMA) type 1, 17 Down syndrome and 10 other genetic diseases. Video images of each infants were recorded for 3 to 5 minutes in the fidgety period. After the definite diagnoses, the prospectively recorded video images were than retrospectively analysed with Prechtl analysis and Motor Optimality Scores (MOS) were calculated. The gross upper and lower extremity tones were evaluate to be passive in video recording days. According to the analysis of fidgety movements and MOS scores, babies had similar features between normal and with brachial plexus lesions, or with Down syndrome and with other genetic diseases, or with SMA type 1 and with CP (p=0.18, p=0.24 and p=0.39; respectively). When comparing the total scores of all babies according to tone, there were statistically differences between normal /decreased tone and normal/increased tone groups (p=0.002) but there were no statistically difference between increased and decreased tone groups (p=0.612). Our results show the effects of genetic diseases and neuromotor problems in the integrity of young nervous system and gives valuable informations about the motor indications of these effects. Use of GMs for evaluations in infant groups at risk plays an important role to start early rehabilitation programme for these infants.