Green synthesis of silver nanoparticles
Gümüş nanopartiküllerin yeşil sentezi
  1. Tez No: 499482
  2. Yazar: SURA AHMED MAHMOOD AL-GBURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Nanotechnology includes nanoparticles (NPs) owning a size range of (1-100 nm) in at least one-dimension and have been utilized altogether concerning medicinal chemistry, nuclear material science, and all other known fields. NPs are utilized very much indeed because of its little dimension and physical properties. NPs can be obtained effortlessly by various chemical, physical, & biological methodologies. The green methodology is one of most rising production methods since this strategy is simpler than other alternate strategies, eco-friendly and minimal time exhaustion for the production. The green methodology was completed by utilizing the aqueous-phase of Teucrium chamaedrys extract, Inula helenium extract, Ocimum tenuiflorum extract together with AgNO3 solution. Silver provides a specific contribution to this procedure in respect of its suggestive physical & chemical properties. A certain proportion of plant extract for the silver ion was prepared and the color alteration which demonstrated the development of Ag-NPs was observed during the production. The Ag-NPs were characterized by (UV-Vis) Spectrophotometer, Fourier Transform Infrared (FTIR) Spectrophotometer, Transmission Electron Microscopy (TEM), X-ray Diffraction (XRD), and Atomic Force Microscopy (AFM). We have explored the catalytic application of the Teucrium chamaedrys stabilized Ag-NPs in a reduction of the natural dye, Alizarin Red S. The UV–Vis spectrum of the dye solution was recorded before and after addition of the extract stabilized Ag-NPs as a catalyst. The importance of catalyst using the natural extract stabilized Ag-NPs for purification of the dye polluted aqueous solution was expressed in the experimental results.
Özet (Çeviri)
Son yıllarda, nanoteknoloji bilim alanında büyük ilerlemeler getirmiştir. Nanoteknoloji, en az bir boyutta (1-100 nm) bir boyut aralığına sahip olan nanopartikülleri (NP'ler) kapsar ve tıbbi kimya, nükleer malzeme bilimi ve diğer tüm bilinen alanlar ile ilgili olarak kullanılmaktadır. NPler, çok küçük boyutta olması ve fiziksel özelliklerinden dolayı çok fazla kullanılmaktadır. NP'ler çeşitli kimyasal, fiziksel ve biyolojik metodolojiler ile kolayca elde edilebilir. Yeşil metodoloji en çok yükselen üretim metotlarından biridir, çünkü bu strateji diğer alternatif stratejilerden daha basit, çevre dostu ve kısa zamanda ürüne dönüşmektedir. Yeşil üretim metodu, Teucrium chamaedrys özütü, Inula helenium özütü, ve Ocimum tenuiflorum özütünün AgNO3 çözeltisi ile birlikte kullanılmasıdır. Gümüş, fiziksel ve kimyasal özellikleri bakımından bu üretim için özel bir katkı sağlar. Gümüş iyonu için bitki özütünün belli bir oranı hazırlandı ve Ag-NP'lerin gelişimini gösteren renk değişikliği üretim sürecinde izlendi. Ag-NP'ler (UV-Vis) Spektrofotometre, Fourier Transform Infrared (FTIR) Spektrofotometre, Transmisyon Elektron Mikroskobu (TEM), X-ışını Kırınımı (XRD) ve Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) ile karakterize edilmiştir. Teucrium chamaedrys eksraktı ile kararlı hale getirilmiş Ag-NP'lerin doğal boya Alizarin Red S' nin katalitik indirgenmesi incelenmiştir. Boya çözeltisinin UV-Vis spektrumları, ekstrakt ile stabilize Ag-NP'leri çözeltiye ilave etmeden önce ve ilave ettikten sonra kaydedilmiştir. Boya ile kirlenmiş sulu çözeltinin, doğal özüt ile kararlı hale getirilmiş Ag-NP katalizörü kullanarak saflaştırılmasının önemi deneysel sonuçlarda gösterilmiştir.