Kahramanmaraş İlinde 4342 Sayılı Mera kanunu ile yapılan ıslah çalışmalarının sosyo-ekonomik yönden değerlendirilmesi
Evaluation of the pasture practices within the Pasture Law numbered 4342 in terms of socio economics characteristics in Kahramanmaraş Province
  1. Tez No: 499551
  2. Yazar: ESRA NUR PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, Kahramanmaraş İli Afşin, Dulkadiroğlu, Elbistan, Pazarcık ve Türkoğlu İlçelerine bağlı Abbaslar, Arıtaş, Çıtlık, Çiçek, Çobantepe, Ekberoğlu, Hanobası Hasankendi, Kocalar, Ördekdede, Özbek, Sivricehüyük, Şekeroba Mahallelerinde 4342 sayılı mera kanunu çerçevesinde ıslah edilen mera alanlarında çayır- mera, yem bitkileri ve hayvancılık ile ilgili sorunların tespiti edilmesi ve daha sonraki yıllarda bölgede yapılacak çalışmalara kaynak oluşturması amaçlanmıştır. Yürürlüğe giren mera kanunu ile doğal kaynaklarımızın korunarak kalite ve verimliliğin artırılması hedeflenmiştir. Ancak, Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, yapılan mera ıslah çalışmalarında arzulanan başarının yakalanmadığı, kısmen başarı sağlanan meralarda sürdürülebilirliğin devam ettirilemediği, 4342 sayılı mera kanunun getireceği yeniliklerin çiftçilere yeterince anlatılamadığı ve istenen işbirliğinin sağlanmadığı, işletmecilerin yem bitkisi yetiştiriciliği hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları görülmüştür. Ayrıca, meralarla ilgili en önemli problemin otlatmanın düzenlenmesi olduğu, otlatmanın düzenlenemediği meralarda mera ıslahına girişilmesinin bir yarar sağlamadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the districts of Kahramanmaraş City which were Afşin, Dulkadiroğlu, Elbistan, Pazarcık and Turkoglu, and in the neighborhoods of these districts of Abbaslar, Arıtaş, Çıtlık, Çiçek, Çobantepe, Ekberoğlu, Hanobası, Hasankendi, Kocalar, Ördede, Özbek, Sivricehüyük, Şekeroba. The aim of the study was introduced the problems that are occurred after reclaiming the pastures within the law 4342, related to pasture, forage plant production and animal husbandry of the studied region and gathering the reference data for further practices. Improvement of the quality and productivity of natural resources by protecting them was aimed by the pasture law. However, it was found out that the goals of the law that were desired were not achieved successfully, On the other hand, it was exposed that the sustainability of the productivity was not provided in the pastures that were partly successful. Besides the innovations of the law, 4342 was not explained enough to the villagers which is resulted insufficient cooperation. Moreover, it was surveyed that the farmers did not enough knowledge about the forage crop production. It was stated that the pasture reclamations were not accomplished without organizing the grazing management, which is the most important problem of our pastures.