Non-stationary markov chains
Durağan olmayan markov zincirleri
  1. Tez No: 50007
  2. Yazar: SAED MALLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AZER KERİMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET DURA?AN OLMAYAN MARKOV ZİNCİRLERİ Saed Mallak Matematik Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Asst. Prof. Dr. Azer Kerimov Temmuz. 1996 Bu çalışmada durağan olmayan Markov zincirlerinin Ergodikliğini inceledik. Bazı farklı durumlardan örnekler verdik. Limiti Ergodik Markov zinciri olmak üzere verilen bir Markov zincirleri cüzisi için bu dizinin kombinasyonunun lim itinin de gene bir Ergodik Markov zinciri olduğunu ispatladık (Ancak durum uzayının sonsuz olması halinde, bu durum bazı koşullar altında mümkündür). A3'rıca sonlu bir durum uzayında verileri herhangi bir Markov zincirleri dizisi için bu dizinin bazı koşulları sağlaması halinde kombinasyonunun limitinin zayıf Ergodik olduğunu gösterdik. Gene bazı koşullar altında bu dizinin çifte stokastik Markov zincirilerinde oluşması halinde limitinin Ergodik olduğunu gördük. Anahter Kelimeler: Markov zinciri, Stokastik, Çifte stokastik, Indigenemez, Periyodik olmayan matris. Devamlı. Geçici. Ergodik. Ergodik Teorem. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NON-STATIONARY MARKOV CHAINS Saed Mallak M.S. in Mathematics Supervisor: Asst. Prof. Dr. Azer Kerimov July, 1996 In this work, we studied the Ergodicity of Non- Stationary Markov chains. We gave several examples with different cases. We proved that given a sequence of Markov chains such that the limit of this sequence is an Ergodic Markov chain, then the limit of the combination of the elements of this sequence is again Ergodic (under some condition if the state space is infinite). We also proved that the limit of the combination of an arbitrary sequence of Markov chains on a finite state space is Weak Ergodic if it satisfies some condition. Under the same condition, the limit of the combination of a doubly stochastic sequence of Markov chains is Ergodic. Keywords : Markov chain, Stochastic, Doubly stochastic, Irreducible, Ape riodic matrix, Persistent, Transient, Ergodic, Ergodic Theorem. in