Two dimensional fractional fourier transform and its optical implementation
İki boyutlu kesirli fourier dönüşümü ve optik gerçeklemesi
  1. Tez No: 50008
  2. Yazar: ŞAHİN AYŞEGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALDUN M. ÖZAKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET IKI BOYUTLU KESİRLİ FOURIER DONUŞUMU VE OPTİK GERÇEKLEMESİ Ayşegül Şahin Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Haldun M. Özaktaş Ağustos 1996 Derecesi a olan kesirli Fourier dönüşümü, bilinen Fourier dönüşümü bu dönüşümün a = 1 için özel bir hali olacak şekilde tanımlanır. Bu tanım, iki boyuta dönüşüm x ve y yönlerinlerinde bağımsız olarak tekrar edilerek genel- lenebilir. Çalışmamızda, bu şekilde tanımlanan iki boyutlu ayrıştırılabilir ke sirli Fourier dönüşümünün özellikleri çıkartıldı ve birçok optik gerçeklemesi sunuldu. Fakat bu tanım belli amaçlar için bizi yeni, ayrıştırılamaz bir tanım aramaya teşvik etti. İki boyutlu kesirli Fourier dönüşümünün bu yeni tanımı optik gerçeklemesiyle birlikte sunuldu. Tanımın kullandı şlılığı bir gürültü fil- treleme örneğiyle doğrulandı. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TWO-DIMENSIONAL FRACTIONAL FOURIER TRANSFORM AND ITS OPTICAL IMPLEMENTATION Ayşegül Şahin M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Haldun M. Özaktaş August 1996 The fractional Fourier transform of order a is defined in a manner such that the common Fourier transform is a special case with order a = 1. The definition is easily extended to two dimensions by just repeating the transform in x and y directions independently. The properties of the separable two dimensional fractional Fourier transform defined in this manner are derived and several op tical implementations are given. However, this definition, for certain purposes, motivated us to look for a new, non-separable definition. We present such a definition of the two dimensional fractional Fourier transform with its optical implementation. The usefulness of the new definition is justified with a noise filtering example. m