Makine elemanlarının bilgisayar destekli tasarımı
Computer aided machine element design
  1. Tez No: 55225
  2. Yazar: MURAT TOLGA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KÜRŞAD DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
I MAKİNA ELEMANLARININ BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Murat Tolga ÖZKAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz,1996 ÖZET Bu çalışmada Makina Elemanlarının Bilgisayar Yardımı ile Tasarımı yapılmıştır. QBASIC 7,0 editöründe hazırlanan programda; makina elemanlarının kullanılma yerlerine göre sınıflandırılmaları yapılmıştır. Her smıfa ait makina elemanları tek bir menü altında toplanmıştır. Program dört ana menüden oluşmuştur. Bunlar; Perçin, Civata, Kaynak, Lehim, Düz dişli çark, Helis dişli çark, konik dişli çark, sonsuz vida ve çarkı, Mil Tasarımı ve Rulman seçimi bölümleri mevcuttur. Standart makina elemanları dikkate alınarak; optimum makina elemanları boyutlarını optimizasyon metodlan kullanılarak elde edilmiştir. Makina elemanları hesaplamalarında kullanılan faktörler (Ke, Kv, Ky, Kç, Kb, q, Kt, Kf, Kz...vs.) tek menü altında toplanmıştır. Ayrıca bu faktörlerden eğrisel olanları formülize edilerek, eğriler tek bir formül ile ifade edilmiştir. Bilim Dalı Kodu : 626. 09. 01 Anahtar Kelimeler : Dişli Çark, Perçin,Civata, Lehim, Kaynak, MiLRulman, Optimizasyon, Sayfa Adedi : 140 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Kürşad DÜNDAR
Özet (Çeviri)
II COMPUTER AİDED MACHINE ELEMENT DESIGN (M.SC THESİS) Murat Tolga ÖZKAN GAZİ UNİVERSITY INSTITUTE OF SCİENCE AND TECNOLOGY July, 1996 ABSTRACT In this study, İt is done Computer Aided Machine Element Design. Program is prepared by QBASIC 7.0. Machine Element is done classification. Program is been four menu; Riveted Joint Design, Design of Screw, Design of Welded Joints, Design of Spur Gears, Design of Helical Gears, Design of Bevel gears, Design of Worm Gear, Design of Shaft and Bearing. Standart Machine Element Design are done used to optimization method, Machine Element calculation. Calculation Machine Element factors are added in a menu. This factors (Ke, Kv, Ky, Kç, Kb, q, Kt, Kf, Kz..etc) are done curve fitting and equations. Science Code Keywords Number of pages 626. 09.01 Gear, Rivet, Bolt, Screw, Welded, Shaft, Bearing 140 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Kiirşad DÜNDAR