The relationship between university preparatory school students' foreign anxiety levels and their use of oral communication strategies
Hazırlık sınıfı öğrencilerinin yabancı dil kaygı düzeyleri ve sözlü iletişim stratejileri arasındaki ilişki
- Tez No: 501006
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen üniversite öğrencilerinin sözlü iletişim stratejisi kullanımı ile yabancı dil kaygı düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Sözlü iletişim stratejileri ile yabancı dil kaygısı düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için Türkiye'de ki dört farklı üniversitenin hazırlık okullarında okuyan 800 öğrenciye bir demografik bilgi formu, 23 maddelik bir Sözlü İletişim Stratejisi Envanteri (OCSI) ve 33 maddelik Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği (FLCAS) uygulanmıştır. Ayrıca, bu çalışma, sözlü iletişim stratejileri kullanımının ve yabancı dil kaygı düzeylerinin demografik değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini de belirlemiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Türkiye'de üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencilerinin sözlü iletişim stratejisi kullanımı ile yabancı dil kaygıları arasında negatif ve orta düzeyde bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to find out whether there is a relationship between the oral communication strategy use and anxiety levels among university preparatory school students in an EFL context. In order to explore the relationship between the use of oral communication strategies and foreign language anxiety levels, a background questionnaire, a 23-item Oral Communication Strategy Inventory (OCSI), and a 33-item Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS) were distributed to 800 students from Turkey who are studying at preparatory schools of four different universities. In addition, this study also identified whether the use oral communication strategies differs in terms of demographic variables. The findings of the study revealed that there is a negative and medium level relationship between the oral communication strategy use of preparatory school students in Turkey and their foreign language anxiety.