Türkiye Cumhuriyeti'nin yakın geleceğine ilişkin bir dış politika senaryosu
A foreign policy scenario on the near future of the Republic of Turkey
  1. Tez No: 501127
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu araştırmada genelde Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihsel süreç içerisinde kuruluşundan günümüze kadar uyguladığı dış politika uygulamaları ile tarihsel süreç içerisinde incelenen dış politika uygulamaları olumlu ve olumsuz yönleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Özelde ise modern Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olan Atatürk'ün döneminde, uyguladığı dış politika ilkelerinin günümüz konjonktüründe ne oranda uygulanabileceği irdelenmeye çalışılmıştır. Türkiye'nin kuruluşundan günümüze kadar sorunlu olan Ermenistan ile ilişkileri örnek bir mesele olarak alınarak, Atatürk dönemi dış politika ilkeleri doğrultusunda nasıl bir dış politika oluşturulabilirin cevabı aranmaya çalışılmıştır. Kuramsal çerçevede yakın geleceğe yönelik Türkiye - Ermenistan dış politika seçenekleri oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada diğer önemli çerçeve ise günümüzdeki uluslararası yapı ve günümüzde geçerli olan uluslararası ilkelerdir.
Özet (Çeviri)
This research, in general, tried explain the possitive and the negative points of foreign policies and its principles which have been applied in the establishment of Republic of Turkey. In particular, it?s been disscused that during the current conjuncture whether the foreign policy principles of Atatürk, who is the founder of Republic of Turkey, could be applied today or not. The relationship between Turkey and Armenia is taken as a case study and the research tried to give an answer the question `how would it be if we applied the foreign policy principles of Atatürk to this relationship today??. Also it tried to generate some foreign policy options for the relationship between Turkey and Armenia in the near future. There is another frame in this study that gives the structure of international system and it?s principles.