Adolesan bayan sporcuların kan örneklerinde bazı hormon ve biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
Examination of some hormonal and biochemical parameters in blood samples of adolescent female athlete
  1. Tez No: 501178
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ŞEN, PROF. DR. HALİT DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Farklı spor branşlarındaki adolesan kadın sporcuların yapmış oldukları düzenli egzersizin bazı hormon ve biyokimyasal parametrelerin istirahat düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi. Materyal ve Metot: Çalışmaya 20 sporcu, 20 sedanter olmak üzere toplamda 40 adolesan kadın gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma grubunun FSH, LH, TSH, Prolaktin, Testesteron, Cortisol, Progesteron, B12, VitD25-OH, Glikoz, GGT, LDH, LDL, HDL, Trigliserit, ALT, AST, Kolesterol, Üre, BUN gibi parametrelerin kandaki istirahat düzeylerinin belirlenmesi için kan numuneleri alınarak uygun koşullarda saklanıp analiz edildi. Bulgular: Her iki grup arasında Prolaktin, Progesteron, Testosteron, TSH, LH, AST, HDL ve Glikoz parametrelerinde anlamlı bir fark olduğu (p0,05). Sonuç: Adolesan kadın sporcularda düzenli egzersizin testosteron, progesteron, prolactin, LH ve TSH hormonlarının lüteal faz düzeylerini arttırdığı, kan lipid düzeyleri üzerinde anlamlı iyileşmeler yarattığı, bazı karaciğer enzim aktivitelerini arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation of the effects of regular exercise on resting levels of some hormones and biochemical parameters of adolescent female athletes who perform regular exercise in different sports branches. Material and Methods: A total of 40 adolescents, 20 athletes and 20 sedanters participated in the study voluntarily. For the determination of the resting levels of FSH, LH, TSH, Prolactin, Testosterone, Cortisol, Progesterone, B12, VitD25-OH, Glucose, GGT, LDH, LDL, HDL, Triglyceride, ALT, AST, Cholesterol, Urea and BUN parameters of the research group, blood samples were taken and analyzed under appropriate conditions. Results: There was a significant difference (p 0.05). Conclusion: Regular exercise in adolescent female athletes has been shown to increase luteal phase levels of testosterone, progesterone, prolactin, LH and TSH hormones, significantly improve blood lipid levels and increase some liver enzyme activities.