Temporal lob epilepsisinde transkallozal geçiş zamanı
Transcallosal conduction time in temporal lobe epilepsy
  1. Tez No: 942178
  2. Yazar: ESRA DALOĞLU GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT SEMAİ BEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Epilepsinin fizyopatolojisi ve epileptogenez hala araştırma konusudur. Son dönemde yapılan çalışmalar epilepsinin bir ağ hastalığı olduğunu; interkortikal ve intrakortikal birçok bağlantının epileptik mekanizmalardan etkilendiğini ortaya koymaktadır. Temporal Lob Epilepsi (TLE) tanılı hastalarda yapılan bu çalışmada epileptojenik odağın bulunduğu hemisfer ve sağlıklı hemisferden ölçülen Transkallozal Geçiş Zamanı (TCT) değerleri karşılaştırılması amaçlanmış, hipereksitabilite nedeniyle epileptojenik hemisferden ölçülen değerin daha kısa olacağı hipotize edilmiştir. Çalışmaya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Kliniğinde takipli, iki farklı epileptolog tarafından değerlendirilen ve video EEG ile tanı konmuş 35 TLE hastası alınmıştır. Sağ TLE hasta sayısı 13, sol TLE hasta sayısı 22 olarak belirlenmiştir. Epileptik hemisferden elde edilen medyan TCT değerinin (17,78 msn) ve sağlıklı hemisferden elde edilen medyan TCT (18,33 msn) hesaplanmıştır ve istatiksel anlamda (p=0,676) anlamlı fark elde edilememiştir. Nöbetlerin yayılım paternine göre fokal başlayıp fokal devam eden (F) ve fokal başlayıp bilateral tonik kloniğe ilerleyen (BTK) olmak üzere hastalar iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The pathophysiology of epilepsy and epileptogenesis are still subjects of research. Recent studies have shown that epilepsy is a network disease; many intercortical and intracortical connections are affected by epileptic mechanisms. The aim of this study was to compare the Transcallosal Conduction Time (TCT) of patients diagnosed with Temporal Lobe Epilepsy (TLE), which were measured from the healthy hemisphere and the hemisphere where the epileptogenic focus was located. It was hypothesized that the value measured from the epileptogenic hemisphere would be shorter due to hyperexcitability. The study included 35 TLE patients who were followed up at the Muğla Sıtkı Koçman University, Faculty of Medicine, Neurology Clinic, evaluated by two different epileptologists and diagnosed with video EEG. Number of right TLE patients were 13, and left TLE patients were 22. The median TCT obtained from the epileptic hemisphere (17.78 msec) and the median TCT obtained from the healthy hemisphere (18.33 msec) were calculated; when compared the difference was not statistically significant (p=0.676). Due to propagation patterns of seizures, patients were divided into two groups: focal onset without propagation (F) and focal onset with bilateral tonic-clonic progression (BTC).