Deniz kavimleri'nden Keltlere, eski batıda göç hareketleri
The migration movements in the ancient west, from the Sea peoples to the Celts
  1. Tez No: 501369
  2. Yazar: RÜŞTÜ BORA BAKRIYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FATMA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Eskiçağda toplumların yapısını yahut tarihini anlamak adına en önemli olguların başında o toplulukların bulundukları bölgelere nasıl geldiklerini bilmek gerekmektedir. Bu nedenle göçler, yalnızca eskiçağı değil aynı zamanda Bronz Çağ'ından günümüze değin tüm tarihsel süreçlerin oluşmasını sağlayan eylemlerdir. Bizim konu ettiğimiz M.Ö. 13-3. yüzyıllar arasında gerçekleşen göçler özellikle Anadolu ve Hellas'ın tarihi yapısının oluşmasında önemlidirler. Şunu belirtmek gerekir ki, bu göçler birbirleriyle bağlantısız değildir, aksine zincirleme şeklinde birbirlerini etkileyen ve takip eden hareketlerdir. Dolayısıyla göç, tek bir toplulukla değil birden fazla topluluk birleştirilerek değerlendirilmelidir. Bu bağlamda çalışmamızın amacı göç unsurunun nedenlerini ve sonuçlarını bir arada inceleyerek, konu ettiğimiz toplulukları birbirleriyle ilişkilendirmek ve göçün esas nedenlerini anlamlandırmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
In order to understand the structure or history of societies in the ancient times, one of the most important events is to know how those societies came to the regions they were in. For this reason migrations are one of the main events that ensure us, which they are not only forms ancient times but all historical process from Bronze Age to the present. The migrations that took place between the thirteenth and the third centuries of B.C., which we are studying about, are especially important in the formation of the historical structure of Anatolia and Hellas. It should be noted that these migrations are not unrelated to each other. On the contrary, they are chained movements that affect and follow each other. Therefore, migration should be assessed by combining multiple communities, not by examining a single community. In this context, our aim is to analyze the causes and consequences of the phenomenon of migration and try to understand the main causes of migration.