İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda birlikte işverenlik
Joint employment in Labor and Social Security Law
  1. Tez No: 501370
  2. Yazar: MEHTAP YÜCEL BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BAŞBUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Hızlı bir biçimde değişip gelişen iş hukuku konularından biri de birlikte işverenliktir. İş hukukuna özgü bir kavram olan“birlikte işverenlik”konusunun Yargıtay kararlarının tartışılması ve yabancı hukuk sistemleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi, doktora tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Çalışma özgün nitelikte olup, bu başlık altında yapılacak ilk doktora tez çalışmasıdır. Birlikte işverenlik konusu, mevzuatımızda düzenlenmemektedir. Bu bağlamda, birlikte işverenlik kavramının tanımı, şartları, uygulamada karşılaşılan ve karşılaşılması muhtemel sorunlar ve benzeri durumlarda özellik arz eden hususlar çalışmada detaylıca ele alınmakta ve çözüm önerileri irdelenmektedir. Birlikte işverenlik kavramını aydınlatması için işveren kavramı da işveren yetkileri bağlamında ele alınmaktadır. Birlikte işverenlik niteliği gösteren hukuki ilişkiler sıralanmakta, yabancı hukuk sistemleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Özellikle franchisingler, özel istihdam büroları ve ana-bağlı şirketlerde birlikte işverenlik durumu karşılaştırmalı hukukta güncel ve yoğun olarak tartışılmaktadır. Birlikte işverenliğin hukuki sonuçlarına değinilerek çalışma tamamlanmaktadır. Tartışmaların incelenmesi sonucu, ülkemiz hukuk uygulamasına ışık tutacak bir eser oluşturulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the fastest changing labor law issues is joint (co) employment. The concept of“co-employment”, a specific concept in labor law, is the subject of my doctoral thesis. We studied this concept in the light of decisions of the Court of Cassation and comparative examination with foreign legal systems. The work is original and will be the first doctoral dissertation under this heading. The issue of joint employment is not regulated in our legislation. In this context, the definition and conditions of the concept of joint employment the encountered and possible problems about joint employment in practice and similar features are discussed in detail and the solution proposal is examined. In order to clarify the concept of joint emplyment, the concept of employer is also handled in the context of employer authorities. The legal relationships that characterize joint employment are listed and compared with foreign legal systems. Especially in franchises, temporary leeasing agencies and parent-affiliated companies, joint employment status is being discussed in an up-to-date and intensive manner in comparative law. The work has been completed with the legal consequences of joint employment. As a result of examining the discussions, it is aimed to create a work that will shed light on the law practice in our country.