Morbit obezite hastalarında bariatrik cerrahi'nin böbrek fonksiyonlarına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of bariatric surgery on renal function in morbit obesity patients
- Tez No: 501385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERUN TANER ERTUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Bariatrik cerrahinin böbrek fonksiyonlarını nasıl etkilediği tam olarak aydınlığa kavuşmamıştır. Birbiriyle çelişkili sonuçlar vardır. Bu çalışmadaki amacımız bariatrik cerrahi sonrası takiplerde tahmini glomerular filtrasyon hızı (eGFR) ile böbrek fonksiyonlarındaki değişimin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda obezite hastası olup bariatrik cerrahi yöntemlerinden biri olan sleeve gastrektomi operasyonu geçiren hastaların retrospektif olarak kayıtları incelenerek, preoperatif ve postoperatif 3.-6.-9. aylardaki kontrollerinde kreatinin ve eGFR ölçümlerini karşılaştırdık. eGFR, Böbrek Hastalığında Diyetin Basitleştirilmiş Modifikasyonu (MDRD) formülü kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza alınan 316 hastanın 270'i kadın ve 46'i erkekti. Hastaların yaşlarının dağılımı: median 37 (min 18- max 69) şeklindeydi. Hastaların kreatinin değerleri postoperatif 3. ayda hafif artış göstermesine rağmen, 6. ve 9. aylarda anlamlı olarak azaldı. Aynı zamanda eGFR değerlerinde postoperatif 3. ayda anlamlı hafif bir düşme olmasına rağmen, 6. ve 9. aylarda anlamlı yükselme saptandı. VKİ değişimleri ile eGFR değişimleri arasındaki korelasyon analizinde, pozitf anlamlı zayıf bir korelasyon saptandı. Sonuç: Sonuç olarak, bu çalışmamızda bariatrik cerrahi yöntemlerinden biri olan sleeve gastrektomi operasyonu sonrası böbrek fonksiyonlarında istatistiksel olarak anlamlı düzelme olduğu saptanmıştır. Çalışmamızda, üç ay aralıkla yakın takip edilen hastaların ilk kontrolde eGFR ölçümlerinde hafif bir düşme olmasına rağmen sonraki kontrollerde preoperatif değerlere göre anlamlı olarak yükselme olduğu tespit edildi. Daha önceki çalışmalarda genellikle preoperatif ve postoperatif birer ölçüm karşılaştırılmış olduğu gözlemlendi. Ayrıca bizim çalışmamızda kilo kaybı ile eGFR arasında anlamlı korelasyon olmasına rağmen, önceki çalışmalarda böyle bir korelasyonun saptanmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: How bariatric surgery affects renal (kidney) function is not fully understood (remains uncertain as bright). There are conflicting results. Our aim in this study is to evaluate the changes in kidney function by measuring eGFR after bariatric surgery follow up. Materials and Methods: We retrospectively reviewed the records of patients with obesity who underwent bariatric surgery and compared creatine and eGFR measurements with preoperative and postoperative 3rd, 6th and 9th months of follow-up. eGFR was calculated using the Simplified Modification of Diet (MDRD) formula in Kidney Disease. Results: Of the 316 patients who were taken to the research, 270 of the patients were female and 46 of the patients were male. The range of the patients' ages was median 37 (min 18- max 69). Although the creatinine values of patients increased slightly at 3 months postoperatively, they decreased significantly at 6 and 9 months. At the same time, although a significantly slight decrease was found at 3 months postoperatively in eGFR value, there were significant increases at 6th and 9th months. In the analysis of correlation between VKI changes and eGFR changes, a significantly weak positive correlation was found. Conclusion: In conclusion, statistically significant improvement was found in renal function after bariatric surgery. Our studies, although there was a slight decrease at patients eGFR measurements who were closely followed up at three- month intervals, it was found that there was a significant increase in subsequent controls compared to preoperative values. It was observed that preoperative and postoperative measurements were usually compared in previous studies. Furthermore, although there was a significant correlation between weight loss and eGFR in our study, no such correlation was found in previous studies.