Abbas Sayar'ın romanlarında Yozgat ağzı
Local di̇alect of Yozgat i̇n Abbas Sayar's noval
- Tez No: 501561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
“Abbas Sayar'ın romanlarında Yozgat Ağzı”isimli bu çalışmayla Yozgat ağzının standart Türkçe ile ortak ve farklı yönlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu tez Abbas Sayar'ın romanlarının ağız özellikleri bakımından incelenmesini içermektedir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler: Bölgenin Özellikleri, Abbas Sayar'ın Hayatı, Edebî Kişiliği ve Romanları, Ses Bilgisi ve Şekil Bilgisi, Söz Varlığı bölümleridir. Çalışmada ilk önce Abbas Sayar'ın yedi romanı okunmuş ve okuma esnasında Yozgat ağzına ait kelime ve kelime grupları tespit edilmiştir. Tespit edilen bu kelime ve kelime grupları daha sonra ses bilgisi, şekil bilgisi ve söz varlığı bakımından incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümü bölgenin özelliklerini içermektedir. Bu bölümde Yozgat ilinin tarihi, coğrafi özellikleri, ekonomik durumu, nüfus durumu yer almaktadır. İkinci bölümde Abbas Sayar'ın hayatı, edebî kişiliği ve roman özetleri verilmiştir. Ses bilgisi bölümünde yöre ağzında tespit edilen ses uyumları ve ses değişiklikleri; Şekil bilgisi bölümünde ise kelime çekimi üzerinde durulmuştur. Söz varlığı bölümünde ise kelime türleri incelenmiştir. Sonuç bölümünde dikkat çeken ağız özellikleri gösterilmiştir. Çalışma esnasında faydalanılan kaynaklar kaynakça bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The name of this thesis is“Local dialect of Yozgat in Abbas Sayar's noval.”The aim of this studying is indicating of common and different trait between local dialect of Yozgat and standart Turkish. This thesis contain checkover of dialect charachteristic of Abbas Sayar's noval. The studying is compose of four divisions. These divisions are local features, phonetic guide-grammar, vocabulary and conclusion. In this studying firstly, seven novals of Abbas Sayar are read and words and Word groups related with Yoazgat local dialect are identified during reading. Then these described words and Word groups are examined with regard to phonetic guide-grammar and vocabulary. First devision of thesis involve local features. In this chapter history of Yozgat province, geographical and economic conditions and population situation take part. In phonetic guide chapter dwelled on consonence and sound change on local dialect. In grammar chapter, investigated for vocabulary and Word types. In conclusion chapter conspicuous dialect features are demonstrated. Sources are predicated in bibliography.