Psikolojik sermayenin örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisinde örgütsel desteğin aracı rolü
The role of organizational support in the effect og psychological capital on organizational identification
  1. Tez No: 564801
  2. Yazar: TURGAY SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı banka çalışanlarının psikolojik sermaye düzeylerinin örgütsel özdeşleşme üzerindeki etkisinde algılanan örgütsel desteğin aracılık rolünü belirlemeye yöneliktir. Bu maksatla, Hatay ilindeki banka çalışanı olan 224 katılımcıdan anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Verilerin analizinde, keşfedici ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmış, değişkenler arası korelasyonlar tespit edilmiş ve yapısal eşitlik modeli ile modelin uyum iyiliği testleri ve regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, psikolojik sermayenin algılanan örgütsel desteği ve örgütsel özdeşleşmeyi pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Algılanan örgütsel desteğin de örgütsel özdeşleşmeyi pozitif yönde anlamlı olarak etkilediği ortaya konmuştur. Ayrıca aracılık testinde algılanan örgütsel desteğin psikolojik sermaye ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mediating role of organizational support perceived by the effect of psychological capital levels of bank employees on organizational identification. for this purpose, data were collected from 224 participants of the bank employees in Hatay through a questionnaire. Exploratory and confirmatory factor analyzes were performed in the analysis of the data and the correlations between the variables have been determined and model the goodness of fit tests of the model and regression analysis were performed through the structural equality. As a result of the analyzes, it has been determined that psychological capital had a significant effect on perceived organizational support and organizational expression. It has been found that perceived organizational support was significantly influenced by organizational identification positivity. furthermore, it has been found that the perceived organizational support in the mediation test performs the partial mediating role in the relationship between psychological capital and organizational identification.