Sosyal bilgiler dersinde etkinlik temelli öğretimin kültürel farkındalık ve ifade gelişimine etkisi
The effect of activity-based instruction on cultural awareness and expression development of social sciences class
  1. Tez No: 859010
  2. Yazar: KÜBRA TUĞÇE BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
Bu araştırmanın amacı“Sosyal Bilgiler dersinde etkinlik temelli öğretimin kültürel farkındalık ve ifade gelişimine etkisi”nin belirlenmesidir. Araştırma eylem araştırması (özgürleştirici/iyileştirici/eleştirel eylem araştırması) olarak planlanmıştır. Çeşitli ön görüşme ve son görüşme yarı yapılandırılmış görüşme formları, video kayıtları, günlükler ve öğretmen gözlem formları toplanmış, içerik analizi ile analiz edilmiştir. 2017 Sosyal Bilgiler Öğretim Programına dahil edilmiş olan Sekiz Anahtar Yetkinlikten sekizincisi“Kültürel Farkındalık ve İfade”gelişimi kapsamında“kültürel kimlik”,“kültürel empati”,“kültürelarası yeterlilik”,“sanatsal kendini ifade etme”,“kültürelarası duyarlılık”ve“kültürel miras”boyutlarına odaklanılmıştır. Araştırma sonucuna göre hem uygulama üzerine hem de ileride yapılabilecek çalışmalara yönelik Sosyal Bilgiler dersi kitabında ki etkinliklerin kültür ile bağlantılı olacak şekilde geliştirilmesi, Sosyal Bilgiler ders kitabında Türk kültür mirası, gelenek, görenekler, adetler vb. konular ile ilgili özel bölümlerin eklenebilmesi, diğer dünya ülkelerini tanıtacak çokkültürlü hayat ile bağlantılı konular Sosyal Bilgiler ders içerik, kapsam ve kazanımlarına dahil edilebilmesi, Sosyal Bilgiler kazanımlarının kültürel kavram, durum ve olaylarla verilebileceğine dair yeni bir model geliştirile bilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine“The Effect of Activity-Based Teaching on Cultural Awareness and Expression Skills of Social Studies Class”. The research was structured as an action research (emancipatory/improvement/critical action research). Various pre-interview and post-interview semi-structured interview forms, video recordings, diaries and teacher observation forms were collected and analysed by content analysis. In the 2017 Social Studies Curriculum, the eighth of the eight Key Competencies“Cultural Awareness and Expression”focused on the dimensions of“cultural identity”,“cultural empathy”,“intercultural competence”,“artistic self-expression”,“intercultural sensitivity”and“cultural heritage”.Based on the research findings, it is recommended that the Social Studies textbook's activities should be linked to culture. Additional sections focusing on Turkish cultural heritage, traditions, customs, etc. need to be integrated into the textbook. Moreover, it is suggested that the content and scope of the Social Studies course should encompass topics on multicultural life to introduce other countries worldwide. A new model must also be devised to relate Social Studies achievement with cultural concepts, situations, and events.