Laparoskopik kolesistektomi sonrası ayılma ünitesinde müziğin hastaların yaşam bulguları üzerine etkisi
The effect of music on vital signs of patients in postoperative waking unit after laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 502020
  2. Yazar: HACİRE DEVRAN ECER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Müzik, Nursing, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Laparoskopik Kolesistektomi Sonrası Ayılma Ünitesinde Müziğin Hastaların Yaşam Bulguları Üzerine Etkisi Amaç: Araştırmanın amacı, laparoskopik kolesistektomi sonrası ayılma ünitesinde müziğin hastaların yaşam bulguları üzerine etkisini belirlemektir. Materyal ve Metot: Araştırma ön test son test kontrol gruplu yarı deneme modeli olarak, Diyarbakır Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi (DSBÜ GYEAH) ameliyat sonrası ayılma ünitesinde Mart 2017- Mayıs 2018 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini; DSBÜ GYEAH ayılma ünitesinde laparoskopik kolesistektomi sonrası izlenen hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise; araştırmaya alım kriterlerine uyan, yapılan güç analizine göre belirlenen ve olasılıksız örnekleme yöntemiyle seçilen 148 hasta (74 deney, 74 kontrol) oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Hasta Tanıtım Formu ve Yaşam Bulguları Kayıt Formu kullanılmıştır. Ameliyat sonrası deney ve kontrol grubu hastalarının; ayılma ünitesine ilk kabulünde (1. ölçüm) yaşam bulguları değerlendirildikten sonra; deney grubu hastalarına 20 dakika süreyle Nihavend makamında hazırlanan enstrümental müzik CD dinletildi. 20 dakikanın sonunda (2. ölçüm) deney ve kontrol grubu hastalarının yaşam bulguları ölçülüp kaydedildi. Kliniğe ilk kabulde (3. ölçüm) deney ve kontrol grubu hastalarının yaşam bulguları ölçülüp kaydedildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik, Friedman Varyans Analizi, Mann Whitney U ve T testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamında deney ve kontrol grupları arasında yaşam bulgularındaki değişim incelendiğinde; müzik sonrasında (2.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Music on Vital Signs of Patients in Postoperative Waking Unit After Laparoscopic Cholecystectomy Purpose: Purpose of the research to determine the effects of music on vital signs of patients in postoperative waking unit after laparoscopic cholecystectomy. Material and Method: This research was conducted between March 2017- May 2018 at the postoperative waking unit of Diyarbakır Health Sciences University Gazi Yaşargil Education and Research Hospital (DSBÜ GYEAH) as a quasi-experimental research with pretest- posttest control group designs. The study population consisted of after laparoscopic cholecystectomy followed patients at the postoperative waking unit of DSBÜ GYEAH. The sample group consisted of 148 patients (74 test, 74 control) who meet the research criteria, selected with random sampling and determined according to power analysis. Patient Identification Form and Vital Signs Registration Form were used for materials of data collection. After surgery in the experimental and control group on the first admission to the waking unit (1. Measurement) vital signs registration form were applied. Then for 20 min in the experimental group patients listened to instrumental music CD prepared at Nihavend. After 20 min (2. Measurement) vital signs registration form were applied to in the experimental and control group patients. And then when patients first admission to the clinic from the postoperative waking unit (3. Measurement) vital signs registration form were applied. Descriptive statistics, Friedman Analysis of Variance, Mann Whitney U and T test were used in the analysis of the data. Results: Under scope of research; between test group and control group the mean level of changes of vital signs rates were examined; after music therapy (2.