İlk dönem zahidleri ve zühd anlayışları (Sahabe dönemi, Hicri I. ve II. asır)
First term zahids and their apprehension of zühd (The period of Sahabes, Hijri I and II century)
- Tez No: 502040
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Doğru ve gerçekçi zühd anlayışından hareketle, Kur'an başta olmak üzere Hz. Peygamber (s.a.v.)'in zühde ve dünyaya bakışını, bu bakışın ayet ve hadisler çerçevesinde ele alınışını ve bu anlayış çerçevesinde oluşan zühd yaşayışını ve yansıma durumunu ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamız dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümünde“Zühd”kelimesi başlığı altında, zühd kelimesinin lûgat ve terim manasıyla beraber, zühd kelimesiyle yakın anlamlı kavramlardan bazıları (Takvâ, Vera', Tebettül, Havf, Reca, Muhabbet, Riyȃzet, Fakr, Rıza ve Melâmet), Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde zühd kavramı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Sahabede Zühd konusuna yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise İlk Dönem (H. II. Asır) Zȃhidlerinde Zühd başlığı altında H. II. asır Zȃhidlerinin zühd yaşamları ve zühde dair görüşlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise Ashȃbın Zühd Uygulamalarının İlk Dönem Zȃhidlerindeki yansıması başlığı altında zühdün unsurları üzerinde, Ashȃb'ın zühd yaşamı ile ilk dönem Zȃhidlerinin zühd yaşamlarını, benzerlik ve farklılık yönleriyle incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Moving from the accurate and realistic apprehension of zühd (ascetic), we tried to present primarily Qur'an's and Hz. Muhammed's views for zühd and the world, address that view within the framework of ayah and hadith, and zühd living and its reflection that was formed within the framework of that views. The study consists of four sections and conclusion. In the first section, under the title of Zühd, in addition to dictionary and terminological meaning of zühd as a word, some of the concepts that have a closer meaning with the word of zühd (Takvâ, Vera', Tebettül, Havf, Reca, Muhabbet, Riyȃzet, Fakr, Rıza ve Melâmet), and the concept of zühd in Qur'an and Hadith were elaborated. In the second section the subject of Zühd, who is the companion of the prophet Muhammad, were stated.In the third section, under the title of First Term (H. II. Century) Zȃhidlerinde Zühd; H. II. Century Zahide's zühd living and their views with regard to zühd were stated. In the fourth section, under the title of Reflections of Ashabın Zühd Applications on the First Term Zahides, we tried to investigate Zühd elements, Zühd living of Ashab, Zühd living of first terms Zahides and their differences and similarities.