Anne serum resistin ve visfatin düzeylerinin gestasyonel diabetes mellitus ile ilişkisi
Association between the maternal serum resistin, maternal serum visfatin levels and gestational diabetes mellitus
- Tez No: 502136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET KARATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç: Gestasyonel diabetes mellitus gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan değişen derecelerde glikoz intoleransıdır. Patogenezinde özellikle insan plasental laktojeni, kortizol, östrojen gibi steroid hormonlar yanında adipoz dokudan salınan adiponektin, resistin, visfatin gibi yeni moleküllerde suçlanmaktadır. Resistin hücrelerin glikoz alımını ve insüline duyarlılığını azaltarak, insülin direnci gelişimine neden olur. Visfatin ise insülin reseptörüne bağlanıp, insülino-mimetik etkiler sergilemektedir. Bu nedenle çalışmamızda anne serum resistin ve visfatin düzeyleri ile gestasyonel diabetes mellitus arasındaki ilişkiyi saptamayı hedefledik. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2012 - Temmuz 2012 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine gebelik takibi nedeniylebaşvuran 80 tekiz gebe çalışmaya alındı. Gebelere 24?28. gebelik haftalarında 50 g oral glikoz tarama ve 100 g tanı testi uygulandı. Gestasyonel diabetes mellitus tanısı alan 40 gebe çalışma grubunu, diyabet yönünden normal olan 40 gebe ise kontrol grubunu oluşturdu. Demografik veriler yanında, tüm olgularda serum resistin, visfatin, HBA1c, HOMA-IR ve postpartum 75 g glikoz düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grup arasında serum resistin (p=0.071) ve visfatin (p=0.194) düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Gestational diabetes mellitus is manifested by variable degrees of glucoseintolerance diagnosed after 20 weeks of pregnancy. Adipose tissue derived hormonesadiponectin, resistin, visfatin are thought to play role in the pathophysiology besides thecounter regulatory anti-insulin steroid hormones such as placental lactogen, cortisol andestrogen. Resistin causes insulin resistance by decreasing cellular glucose uptake and insulinsensitivity. However, visfatin displays insulinomimetic activity by binding to insulinreceptors. In this study, we aimed to investigate the association between the maternal serumresistin and maternal visfatin levels and gestational diabetes. Materials and methods: 80women with singleton pregnancies attending to Duzce University Hospital Obstetricsoutpatient clinic for routine obstetric care were included in the study between the January2012 – July 2012. Women were screened and diagnosed by 50 g screening test and 100gdiagnostic test between the 24-28th gestational weeks. 40 women diagnosed with gestationaldiabetes mellitus and 40 non-diabetic women constituted the study and control groups,respectively. Groups were compared for maternal serum resistin and visfatin levels, HbA1c,HOMA-IR, and postpartum 75 g OGTT. Results: Mean serum resistin (p=0.071) and visfatin(p=0.194) levels statistically similar between the groups.