Fragile alliances in the Ottoman east: The heyderan tribe and the Empire, 1820 -1929
Osmanlı doğusunda kırılgan ittifaklar: Heyderan aşireti ve imparatorluk, 1820 - 1929
  1. Tez No: 502387
  2. Yazar: ERDAL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY ÖZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 435
Özet
Bu doktora tezi bir aşiretin on dokuzuncu yüzyıl boyunca aşiret-imparatorluk ilişkileri bağlamında imparatorluğun doğu sınırında nasıl bir role sahip olduğunu incelemektedir. Heyderan ile ilgili yazılmış olan bu mikro tarih çalışması yerel, bölgesel ve imparatorluk temsiliyetlerinin bölgenin reel politiğindeki ilişkilerini analiz etmektedir. Osmanlı Doğusu'nun adem-i merkeziyetçi yapısından daha merkeziyetçi bir sisteme evrildiği ve modern ulus-devletin inşasına değin geçen süre konu edilmektedir. İmparatorluğun en uzun yüzyılında aşiretin ve imparatorluğun farklı temsiliyetlere sahip olduğunu ve iki tarafın da kendi çıkarları doğrultusunda bir diğeri ile uzlaşma çabasında bulunduğunu tartışmaktadır. Kendine münhasır bir hayali cemaat olan Heyderan pasif ve dışa bağımlı olmanın tersine, kolektif aşiret kimliği ile kendi politik ve ekonomik hedeflerini inşa etmiş bir sosyal organizasyondur. Yerel ve imparatorluk temsiliyetlerinin ilişkileri her ne kadar dinamik ve kırılgan olsa da, aşiret ve imparatorluk çoğunlukla birbirini destekleyen ve paylaşılmış hedefleri olan müttefiklerdir. Bu sebeple Osmanlı Doğusu'nun yerel politiği yalnızca yukarıdan uygulanan hedeflenmiş yaptırımlardan ziyade aşiretlerin tabandan verdiği tepkilerin bir imtizacının sonucudur. Her ne kadar bu çalışma kapsam olarak son güçlü Osmanlı sultanının ve Heyderan'ın paralel olarak güçlerini kaybettikleri 1908 Temmuz'u ile sınırlı olsa da aşiretin politik- askeri gücünün sona erdiği süreç olan 1929 yılına kadarki dönemi de kısaca ele almakta ve modern ulus-devlet inşasının bir sonucu olarak aşiretin son güçlü ve karizmatik lideri Hüseyin Paşa'nın uğradığı suikast sonrası hayatını kaybetmesi ile sonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation discusses how tribal agency impacted the eastern margins of the empire in terms of tribe-empire relations during the nineteenth century. The Heyderan, a confederative form of tribal social organization, acts as a micro-historical case study, used to explore and analyze how local, provincial and imperial agencies confronted the real political situation. This study follows the transformation of the Ottoman East from a de-centralized to a centralized structure, until the emergence of the modern nation-state. During the long nineteenth century, this study argues that the tribes and the empire were separate agencies, and that the two bargained in order to expand their power at the expense of the other. As a separate imagined community, the Heyderan were not passive and dependant subjects, but rather, enacted their own political and economic agendas under a separate tribal collective identity. Relations between local and imperial agencies were dynamic and fragile, but tribe and empire often supported each other and became allies who benefited from shared missions. Therefore, politics in the Ottoman East did not develop through a top-down implementation of the imperial agenda, but rather in combination with the bottom-up responses and agency of the local tribes. Finally, rather than completing this study in July of 1908 with the collapse of the last Ottoman Sultan, this thesis concludes by analyzing the changes in the region until 1929, when the tribe lost its political-military power, and paramount Heyderan tribal leader, Hüseyin Pasha, due to the emergence of the modern-nation state.