The establishment of overseas military bases with regard to the international security and distribution of power
Denizaşırı askeri üslerin uluslararası güvenlik ve güç dağılımı bakımından kurulması
  1. Tez No: 502411
  2. Yazar: VOLKAN FERLENGEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yabancı ülkelerde askeri üslerin ve tesislerin kurulması, iki Dünya Savaşı'ndan sonra 20. yüzyıla kadar uzanır; çünkü ülkeler, birbirlerini etkilemek ve egemen olmak istemektedir. Realist bir bakış açısına göre, üsler çeşitli nedenlerden dolayı farklı ülkelerde kurulmuştur; en dikkat çeken şey ise, hem üslere ev sahibi hem de askeri-tedarik eden ulus için ulusal ve siyasi çıkarların uyumlu hale getirilmesine ihtiyaç duyulmasıdır. Bu üsler stratejik olarak önemlidir ve çeşitli ülkelerde görülen gelişmeler bu gerçeği ispatlamaktadır. Bazı ülkeler, özellikle sömürgecilikten sonra başkaları üzerinde otoriteyi kullanmaya ihtiyaç duyarlarken, bazılarıda diğerlerine güvenlik, silah ve ekonomik büyüme şeklinde verilen yardıma ihtiyaç duydular. Buna mukabil üslere ev sahipliği yapan ülkeler üsler için iyi çalışma ortamı sağlamaktadır. Bununla birlikte, bu ülkelerdeki kontrol kademelerini yönetmek için birçok yasa ve yönetmelik bulunmaktadır. Literatür taraması bölümü, denizaşırı askeri üslerin büyük güçlerin küresel güvenliğin güçlendirilmesinin yanı sıra güç dagılımında oynayabileceği rolünü ve tarihini inceliyor. Güvenlik tehditlerini ve dünya barışını yıllar boyunca karakterize eden önemli değişiklikleri ve güçlü devletlerin bu gibi durumları kontrol altına almak için attığı adımları özetliyor. Buna ek olarak, bu çalışma, tek kutuplu dünya statüsüne götüren Sovyetler Birliği'nin çöküşünü, Amerika Birleşik Devletleri'ni dünya genelinde daha da fazla askeri üs kurmaya nasıl götürdüğünü ve bu üslerin Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki diğer güçlü uluslar için nasıl yararlı olduklarını inceliyor. Bu çalışma, denizaşırı askeri üslerin kurulmasının uluslararası güvenliğin geliştirilmesini ve güç dağılımını nasıl elverisli duruma getirdigini realist bir bakış açısıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, denizaşırı askeri üslerin kurulmasının güvenlik yönetmeliklerini geliştirmesine ve güç dağılımına yardımcı olup olmadığını araştırmaktır. Bu araştırma veri toplama ve analizinde realist bir yaklaşım kullanacaktır. Veriler, konuyla alakalı ve 2000 ile 2017 yılları arasında yayınlanan ikincil kaynaklardan alınacaktır. Niteliksel analiz yöntemleri kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The practice of establishing military installations and facilities in foreign countries dates back to the 20th century after the two World Wars as nations sought to exercise influence and domination over others. From a realist point of view, bases have been set up in different countries for some reasons with the most notable being the need to align national and political interests in both the host and the military-providing nation. These bases are of strategic importance and developments seen in various countries attest to this fact. Some countries needed to exercise authority over others, especially after colonization while others needed the help granted to them in the form of security, weaponry, and economic growth. The host countries in return provide good working environments for the installations. However, there are several laws and regulations to control the levels of control in these countries. The literature review section explore the history and the role that overseas military basing has been able to play in enhancing global security as well as power distribution across major powers. It outlines the significant changes that have characterised security threats and world peace over the years and steps that have been taken by major powers to contain these situations. Moreover, the research examines how the collapse of the former Soviet Union, which led to the unipolar world status made the United States to establish even more military bases across the globe and how these bases have been beneficial to the United States and other powerful nations across the globe. This research seeks to explore the realists perspective on how the establishment of overseas military bases help to improve international security and streamline distribution of power. The major objective of this paper is to explore whether the establishment of overseas military bases helps to improve security regulations and aid power distribution. The research will use a realist approach to data collection and analysis. Data will be sourced from secondary sources which are relevant to the topic and published between 2000 and 2017. Qualitative data analysis methods will be used.