Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların kârlılık performanslarının karşılaştırması
Comparing the profitability performance of banks operating in turkey
  1. Tez No: 502494
  2. Yazar: YENER ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ekonomik sistemin güçlendirilmesi için finansal sektörün temeli olan bankacılık sisteminin doğru bir şekilde düzenlenmesi ve denetlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle, analizlerde daha dikkatli ve duyarlı olmak gerekir. Zira tahmin edileceği üzere, bankacılık sistemine duyulan güven ne kadar yüksek olursa ekonomide sağlanan istikrar o kadar sağlam olacaktır. Bu çalışmada Türkiye'de bankacılık faaliyetleri hakkında ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. İlaveten, söz konusu kurumun finans ve bankacılık sektörüne etkilerinden ve sektörde yaptığı düzenlemelerden bahsedildikten sonra Türkiye'deki bankaların kârlılık performansları karşılaştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında 9 gruba ayrılmış şekilde toplam 47 bankanın 2012-2016 yılları arasındaki performansları ölçülmüştür. Bu ölçüm yapılırken ilk iş olarak, analizde kullanılacak rasyolar için bankaların gelir tablosu ve bilançolarından gerekli olan veriler elde edilmiştir. Analizde kullanılan rasyolar; Aktif Kârlılığı, Özkaynak Karlılığı, Özkaynaklar / Aktif Toplamı, Net Faiz Marjı, Vergi Öncesi Kâr / Pasif Toplamı, Toplam Krediler / Toplam Aktifler olarak belirlenmiştir. Bulunan rasyolarla Topsis yöntemine göre kârlılık performans puanları hesaplanmış ve çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Bütün yılların ve bütün bankaların performans puanlarını incelendiğinde her yıl ve her banka için farklı sonuçlar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As the basis of the financial sector the banking system should be regulated and audited correctly in order to strengthen the economic system. Therefore, one should be more careful and sensitive when making analysis on the relevant sector. Indeed, as expected, the higher the confidence in the banking system, the more stable the economy will be. This study includes general information on the banking practices in Turkey and Banking Regulation and Supervision Agency. Furthermore, this study firstly mentions the relevant agency's effects of on finance and banking sector and its regulations on the sector. Then, the study compares the profitability performances of the banks in Turkey. The study measures the performances of 47 banks separated into 9 groups in between 2012 and 2016. Within the scope of the relevant measures, firstly, the necessary data for the ratios that will be used within the analysis are obtained from the income statements and balance sheets. The ratios used in the analysis are as follows: Return on Assets, Return on Equity, Equities / Assets Total, Net Interest Margin, Profit Before Tax / Total Liabilities, Total Credit / Total Assets. Profitability performance grades are calculated with the founded ratios according to the Topsis method and variable results are obtained. Different results are observed for each year and each bank when performance grades of all years and all banks are evaluated.