Değişim yönetimi kavramı ile marka kent yaratma süreci arasındaki ilişki: Bir uygulama
The relationship between change management concept and brand city creation process: An application
- Tez No: 502695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Değişim, aslında dünya var olduğundan itibaren insanoğlunun hayatında her zaman güncelliğini korumuştur. İnsanlık tarihinin bütün dönemlerinde, değişimin nasıl yönetileceği insanoğlunun uğraşlarından biri olmuştur. Özellikle ilk Sanayi Devriminden şuan yaşadığımız“4.Nesil Endüstri”kavramına kadar birçok bilim insanı ve düşünür, çeşitli tezler ortaya atarak konuya çözüm bulmaya çalışmışlardır. Çalışmamızda, değişim ve değişim yönetiminin kent markalaşması ile ilişkisi Mut ölçeğinde incelenmiştir. Kent markalaşması kavramı, multi-disipliner bir yaklaşım olarak ele alınarak farklı yönleri ile incelenmiş, kente katacağı ekonomik, kentsel altyapı, sosyal ve kültürel katkı için analizler yapılarak bir model geliştirilmiştir. Son olarak, temel ekonomisi tarım ve hayvancılık olan Mut' un, gelecekte karşılaşabileceği olumlu ya da olumsuz değişim etkenlerine karşı, markalaşma süreci incelenmiş ve bu konuda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changing has saved its actuality in human's life since the world had been created. In all periods of human history the way of how to manage changing has been one of the struggle of the human. Especially from the first Industrial Revolution to the“4th Generation Industry”concept now we live, many of the scientists and the philosophers tried to find solutions to the subject changing management by putting many kind of thesis' forth. In our study, changing and the releationship between changing and the city branding have been studied in Mut scale. City branding concept dealt with a multidisciplinary approach has been examined by its different ways and a model was improved by analysing for its city worth, urban infrastructure social and cultural contribution. Finally, Mut whose basic economy is agriculture and farming, branding process was examined and some proposals were developed about this subject towards the positive or negative changing factors which Mut can meet in the future.