The impact and effect of performance appraisal on employee motivation - the case of Turkish non-governmental organizations
Performans değerleme sistemlerinin çalışan motivasyonuna etkisi. Türk yardim kuruluşları vakası
  1. Tez No: 502787
  2. Yazar: AISHA BANO
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR EMRE KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Herhangi bir insan performans modelinde, motivasyon ayrılmaz bir bileşen olup, yıllardan beri örgütsel psikolojinin ana konusu olmaya devam etmiştir.Performans değerlendirmesi, insan kaynakları yönetimindeki en karmaşık ve zahmetli alanlardan biri olarak kabul edilir, bununla birlikte çalışanların motivasyonu ve korunması için çok önemlidir. Performans değerlendirmesi, çalışanların ve işverenlerin hedeflerini tanımlamalarına, birbirlerinin beklentilerini gözden geçirmelerine, örgütlerin stratejik hedeflerine ulaşabilmeleri için iletişim kurmalarına ve ilerlemelerine olanak tanımasına yardımcı olur. Mevcut tez çalışmasının ana konusu, Türk STK'larında çalışan motivasyonunun geliştirilmesi için performans değerleme stratejilerinin rolünün değerlendirilmesidir. Bu tez çalışmasında, Türk STK'larında çalışan motivasyonunun geliştirilmesi için performans değerleme stratejilerinin rolünü ele alacağız.Çalışmanın kavramsal çerçevesi ve hipotezi, konuyla ilgili geçmiş araştırma literatürünü kapsamlı bir şekilde gözden geçirmeye dayalı olarak geliştirilmiştir. Birincil araştırma, basit rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen Türk STK'sı çalışanları üzerinde yürütülmüştür. Yapısal anket çalışması yapmak için toplam 200 katılımcı seçildi. Çalışanların çoğunluğu, STK'ların ödüllendirme, takdir etme, tazminat ve kazanımlarla ilişkili olduğu için performans değerleme stratejilerinden memnun oldukları tespit edildi. Olumsuz yön olarak, çalışanlar aldıkları performans geri bildiriminin sıklığının azlığını ve ayrıca kuruluşun çalışanların işe alınma ve terfi ettirilmesine yönelik resmi testlerde yer almadıklarını bildirdiler. Literatür taraması ve çalışanların tepkileri sonucunda geliştirilen görüş üzerine, Türk STK'larının performans değerlendirme sürecini ve çalışan motivasyonunu daha da artırması için tavsiyelerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
For any model of human performance, motivation is an integral component and has remained a core focus of organizational psychology since many years. Performance appraisal is regarded as one the most complicated and troublesome areas in human resource management, however, it is crucial for developing employee motivation and retention. Performance appraisal is a way of allowing employees and their employers to be able to define their goals, review their expectations from one another, communicate and move forward to be able to achieve the organizations strategic objectives. The focus of the present dissertation is on evaluating the role of performance appraisal strategies for developing the employee motivation at Turkish NGOs. The conceptual framework and hypothesis of the study have been developed based on extensive review of past research literature on the subject. The primary study was conducted on the employees of Turkish NGO who were selected using simple random sampling. A total of 200 respondents were selected to administer a structured questionnaire survey. Majority of the employees were found to be satisfied with the performance appraisal strategies of the NGOs as they are linked with the reward & recognition and compensation & benefits. On the negative side, the employees in majority were not satisfied with the frequency of the performance feedback they receive and they also reported that the organization do not involve in formal testing for the processes of hiring and promotion of employees. Based on the insight developed as a result of literature survey and employee responses, recommendations have been suggested for the Turkish NGOs to further improve their performance appraisal process and the resulting employee motivation.