İlk-episod şizofreni hastaları ve bu hastaların sağlıklı kardeşlerinde duyusal kapılama süreçlerinin olaya-ilişkin potansiyellerle (OİP) incelenmesi
Investigation of sensory gating processes in first-episode schizophrenia patients and their healthy siblings with event-related potentials (ERPs)
- Tez No: 502788
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE DEVRİM ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Psikiyatri, Physiology, Neurology, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çift-klik paradigması kullanılarak elde edilen ve farklı yöntemler ile değerlendirilen P50, N100 ve P200 duyusal kapılama yanıtlarının şizofreni hastalığı için bir endofenotip olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden, ilk-episod şizofreni hastaları, bu hastaların sağlıklı kardeşleri ve sağlıklı kontrollerin duyusal kapılama süreçleri olaya-ilişkin potansiyeller (OİP) aracılığıyla değerlendirildi. TÜBİTAK projesi kapsamında elde edilen OİP verilerine ek olarak yaş ve cinsiyetleri uyumlu 10 sağlıklı, 2 hasta ve 1 sağlıklı kardeşin verileri çalışmaya dahil edildi. Yöntem farklılıklarını incelemek için OİP verilerinden elde edilen S2/S1 oranı, S1-S2 farkı, genlik ve latans değerleri tepeden tepeye ve taban seviyesinden tepeye ölçüm kriterleri kullanılarak değerlendirildi. Tekrarlı ölçümler ANOVA sonuçlarına göre; 40-85 ms P50 ölçümünde; S1 genliği hastalarda kontrol grubuna göre daha düşük bulundu (p=0,028). Tepeden tepeye ölçülen N100 ve P200 S1-S2 farkları hastalarda kardeşlerine göre anlamlı olarak yüksek (p=0,005; p=0,025). Taban seviyesinden tepeye ölçülen N100 S1-S2 farkı hastalarda kardeşlerine göre anlamlı olarak yüksekti (p=0,020). Ayrıca, taban seviyesinden tepeye ölçülen N100 S1 genlikleri de hastalarda kardeşlerine (p=0,043) ve sağlıklılara (p=0,030) göre düşük bulundu. Fark ile benzer şekilde, N100 S1 (p=0,011) ve P200 S1 (p=0,029) genlikleri de hastalarda kardeşlerine göre düşüktü. Sonuç olarak, ilk-episod şizofreni hastalarının S1-S2 farkı ile ölçülen N100 ve P200 kapılamaları bu hastaların kardeşlerine ve kontrollere göre bozuk iken P50 kapılaması gruplar arasında hiçbir ölçüm kriteri için farklı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
P50, N100 and P200 sensory gating potentials which are obtained by paired-click paradigm and evaluated with different methods are thought to be an endophenotype for schizophrenia. Therefore, sensory gating processes of first-episode schizophrenia, their healthy siblings and healthy controls are estimated via event-related potentials (ERPs). In addition to previous TUBITAK project ERP datas, age- and gender-matched 10 healthy controls, 2 patients and one sibling were included. In attempt to research different methodological aspects; S2/S1 ratios, S1-S2 differences, amplitudes, latencies are evaluated by peak to peak and baseline to peak measure criteria. Repeated measures ANOVA revealed smaller 40-85 ms P50 S1 amplitude at first-episode schizophrenia patients compared to healty controls (p=0.028). Peak to peak N100 and P200 S1-S2 differences are higher at patients in comparison to siblings (p=0.005; p=0.025). Baseline to peak N100 S1-S2 differences significantly higher at patient group compared to siblings (p=0.020). Besides, baseline to peak N100 S1 amplitudes are found smaller at patient group compared to siblings (p=0.043) and controls (p=0.030). Similar with differences, peak to peak N100 S1 (p=0.011) and P200 S1 (p=0.029) amplitudes are smaller in patients compared to siblings. Consequently, N100 and P200 S1-S2 differences are found impaired in first-episode schizophrenia patients compared to healthy siblings and controls whereas P50 gatings with different criteria did not differ among these groups.