Kurul Kalesi 2010-2017 yılları sikke buluntuları
Coin finds from Kurul Fortress between 2010-2017
- Tez No: 502896
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu yüksek lisans tezinde Kurul Kalesi'nde 2010-2017 yılları arasında gerçekleştirilen kazılarda bulunmuş olan sikkelerin teşhis edilerek değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Sözü edilen sikkeler temizlendikten sonra teşhis edilerek tek bir katalog içerisinde kronolojik olarak dönemlerine göre ayrılmıştır. Çalışmada ayrıca kazı sikkelerinin buluntu yerlerine göre mimari kontekstler ile ilişkisi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the M.A. thesis is to identify and to evaluate the coins found at the excavations of Kurul Fortress from 2010-2017. During the study, excavation coins were first cleaned and then identified and catalogued. Coins are divided into chronological periods in a single catalog. The study also finds the relationship with the architectural context by place of excavation coins were also examined.