E-devlet uygulamalarında kritik başarı faktörleri ve kullanıcı memnuniyetinin ölçülmesi: Osmaniye Valiliği örneği
Critical success factors in e-government practices and measurement of user satisfaction: The sample of governorship in Osmaniye
  1. Tez No: 502903
  2. Yazar: AHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESENGÜL İPLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada Kamu Yönetiminde e-Devlet Uygulamaları ele alınarak kamu alanında Osmaniye Valiliğindeki e-Devlet uygulamaları ve kritik başarı faktörleri incelenmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda kurum personeli 121 kişi ile e-Devlet uygulamalardan memnuniyet ve kritik başarı faktörleri ile ilgili anket çalışmasından yararlanılmıştır. Çalışmada ve ankette daha objektif sonuçlara ulaşabilmek için müdürlük adı verilmemiştir. Toplanan veriler üzerinde yapılan keşfedici faktör analizi sonucunda kullanıcı memnuniyeti ile ilgili 3 faktör elde edilmiş olup e-Devlet Uygulamalarının Kullanışlılığı ve Tasarruf Ettiren Özellikleri faktörünün memnuniyet açısından daha önemli görüldüğü tespit edilmiştir. İkinci sırada e-Devlet Uygulamalarının Verimlilik ve Memnuniyete Katkısı faktörü ve son olarak e-Devlet Uygulamalarının Personele Verdiği Haz Ve Kurum İmajına Katkısı faktörü yer almaktadır. Kritik başarı faktörleri bölümünde ise 2 faktör elde edilmiş olup başarı için önem sırası incelenirken ilk sırayı Yönetimin Tutumu ve Teknolojik Uygunluk alırken ardından e-Devlet Uygulamalarının Planlanma ve Uygulanma Süreci faktörü geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In thıs study e-Government applications of Governershıp in Osmaniye and critical success factors was examined as regards to e-Government applications in public administration. In line with the aim of the research, 121 people with institutional staffs benefited from the questionnaire about satisfaction and critical success factors from e-Government applications. No names relating to the public office mentioned were given in order to rearch objective results in the survey and the whole study. As a result of exploratory factor analysis on the collected data, 3 factors related to user satisfaction were obtained and it was determined that the Usability of e-Government Applications and Saving Features factor was more important in terms of satisfaction. The second factor is the productivity and satisfaction factor of e-Government applications, and finally the factor contributing to the pleasure and Institutional Images of e-Government applications. In the critical success factors, 2 factors were obtained and when the importance order for success was examined, it was determined that the first order was the Management's Attitude and the Planning and Implementation Process factor of the e-Government Applications after receiving the Technological Eligibility.