Sübstitüe 2-oksazolidinon türevlerinin sentezi
Synthesis of substitute 2-oxazolidinone derivatives
  1. Tez No: 502909
  2. Yazar: BAYHAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET METE, DOÇ. DR. CUMHUR KIRILMIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, literatürde daha önce sentezlenmediği belirlenen 3-ariloksi-1,2-propandioller ve sübstitüe 2-oksazolidinonların sentezi amaçlandı. 3-Ariloksi-1,2-propandioller, çeşitli fenoller ile 3-klor-1,2-propandiolün etkileştirilmesiyle sentezlendi. Elde edilen 3-ariloksi-1,2-propandioller üre ile polialkilen glikol içerisinde reaksiyona sokularak 2-oksazolidinonlar elde edildi. Elde edilen bileşikler saflaştırılıp IR, 1H NMR ve 13C NMR gibi spektroskopik yöntemlerle yapıları aydınlatıldı ve erime noktaları belirlendi.Bu çalışmada sentezlenen 3-ariloksi-1,2-propandiollerin yapıları aşağıda verilmiştir. R1 R2 R3 R4 R5 1) H CH3 H CH3 H 2) H CH3 CH3 H H 3) Br H Cl H H 4) Cl H Br H H 5) Cl H H H H 6) H Cl H H H 7) H H Cl H H 8) Cl Cl H H H 9) Cl H Cl H H 10) H H Br H H 11) H H OCH3 H H 12) H H CH(CH3)2 H H 13) H CH3 Cl H H 14) H C2H5 Cl H H 15) H H OC2H5 H H 16) H H OCH2Ph H H 17) H H C(CH3)3 H H 18) OCH3 H H H H Sentezlenen 2-oksazolidinonlar aşağıda verilmiştir. R1 R2 R3 R4 R5 1) H CH3 H CH3 H 2) H CH3 CH3 H H 3) Br H Cl H H 4) Cl H Br H H 5) Cl H H H H 6) H Cl H H H 7) H H Cl H H 8) Cl Cl H H H 9) Cl H Cl H H 10) H H Br H H 11) H H OCH3 H H 12) H H CH(CH3)2 H H 13) H CH3 Cl H H 14) H C2H5 Cl H H 15) H H OC2H5 H H 16) H H OCH2Ph H H 17) H H C(CH3)3 H H 18) OCH3 H H H H
Özet (Çeviri)
In this work, we aimed to synthesize 3-aryloxy-1,2-propanediols and substituted 2-oxazolidinones which were not previously synthesized in the literature. 3-Aryloxy-1,2-propanediols were synthesized by the reaction of various phenols with 3-chloro-1,2-propanediol. The obtained 3-aryloxy-1,2-propanediols and urea were reacted in polyalkylene glycol to give 2-oxazolidinones. The obtained compounds were purified and their work was elucidated by spectroscopic methods such as IR, 1H NMR and 13C NMR, and melting points were determined. The structures of 3-aryloxy-1,2-propanediols synthesized in this work are given below. R1 R2 R3 R4 R5 1) H CH3 H CH3 H 2) H CH3 CH3 H H 3) Br H Cl H H 4) Cl H Br H H 5) Cl H H H H 6) H Cl H H H 7) H H Cl H H 8) Cl Cl H H H 9) Cl H Cl H H 10) H H Br H H 11) H H OCH3 H H 12) H H CH(CH3)2 H H 13) H CH3 Cl H H 14) H C2H5 Cl H H 15) H H OC2H5 H H 16) H H OCH2Ph H H 17) H H C(CH3)3 H H 18) OCH3 H H H H The synthesized 2-oxazolidinones are given below. R1 R2 R3 R4 R5 1) H CH3 H CH3 H 2) H CH3 CH3 H H 3) Br H Cl H H 4) Cl H Br H H 5) Cl H H H H 6) H Cl H H H 7) H H Cl H H 8) Cl Cl H H H 9) Cl H Cl H H 10) H H Br H H 11) H H OCH3 H H 12) H H CH(CH3)2 H H 13) H CH3 Cl H H 14) H C2H5 Cl H H 15) H H OC2H5 H H 16) H H OCH2Ph H H 17) H H C(CH3)3 H H 18) OCH3 H H H H