Döküm yöntemi ile alüminyum metalik köpük üretimi
Production of aluminum metal foam by casting method
- Tez No: 502973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİK ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, açık hücreli ETİAL-177(A357) Al köpük üretimi geleneksel döküm yöntemi ile üretilmiştir. Boşluk tutucu malzeme olarak kum topları kullanılmış, daha sonra aluminyum köpüğün üretimi çözündürme tekniği kullanılarak sağlanmıştır. Mikroyapı incelemeler, Mikro sertlik ölçümleri ve Porozite/Yoğunluk hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen köpük numunelere T6 ısıl işlemi uygulanmıştır. T6 ısıl işlemi uygulanmış ve işlemsiz köpük numunelerin basma yükleri altındaki davranışları incelenmiştir.Mikro sertlik ölçümleri ve mikroyapı incelemeleri yapılarak ısıl işlemin etkileri de araştırılmıştır. İşlemsiz ve farklı yaşlandırma ısıl işlem sürelerine sahip, birbirine yakın yoğunlukta olan köpüklerin akma değerleri artan ısıl işlem sürelerine bağlı olarak artmıştır. Al köpükler karşılaştırılmış ve ısıl işlemin malzeme dayanımını ve sertliğini arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Open Cell A357 A1 foam is produced with traditional casting method. Sand balls were used as a space holder material. After that aluminum foam production was achieved using dissolution technique. Micro structure studies, micro hardness measurements and porosity/density calculations were made. T6 heat treatment was applied to the aluminum foam samples. Heat treatment aluminum samples' behaviors were investigate under compressive loads. Also effect of heat treatment was investigated with micro hardness and micro structure. With increasing of heat treatment time, yield strenght of foam samples with same density of heat treated were increased. Finally, same characteristic heat treatment A1 foams and non heat treatment A1 foams were compared. It was seen that strength and hardness of material is positively effected with heat treatments.