Çocukluk çağında alerjik bulgu gösteren hastalarda besin olarak antep fıstığı duyarlılığının araştırılması
Investigation of pistachio susceptibility in patients with allergic symptoms on children
- Tez No: 503057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KÜÇÜKOSMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çocuklarda allerjiye sıkça neden olan besinlerden biri de antep fıstığıdır. Çalışmamızda amaç antep fıstığı duyarlılığının sıklığını ortaya koymak, diğer allerjik hastalıklarla ilişkisini ortaya çıkarmak ve antep fıstığı duyarlılığı durumunda anafilaksi ihtimaline karşı önlem almak. Bu çalışmada Ağustos 2017- Aralık 2017 tarihleri arasında Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Çocuk allerji immünoloji polikliniğinde; atopik dermatit, ürtiker, astım bronşiale, allerjik rinit, hışıltılı çocuk ve diğer tanılarla başvuran veya takip edilen 1- 16 yaş arasındaki 312 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan çocukların antep fıstığı spesifik IgE düzeyine, serum total IgE düzeyine, eozinofil sayısına ve yüzdesine bakıldı. Standart deri prik testi, taze antep fıstığı ile prik to prik yapıldı. Standart deri prik testi pozitif olan 213 (%68,3) hasta bulunmaktaydı. antep fıstığı spesifik IgE 'si pozitif olan 51 (%16,3) çocuk varken antep fıstığı prick test pozitif olan 48 (%15,3) hasta bulunmaktaydı; antep fıstığı duyarlılığı bulunan toplam 72 (%23,1) çocuk vardı. Bu 72 çocuktan 56 (%77,8)'sı erkek, 16 (%22,2)'sı kızdı. Antep fıstığı duyarlılığı açısından erkekler ve kızlar arasında anlamlı bir fark saptandı (p=0,001). Antep fıstığı IgE düzeyi ile antep fıstığı prik to prik çapı arasında pozitif yönde zayıf bir anlamlı korelasyon saptanmıştır (r=0,383, p=0,007). Antep fıstığı duyarlılığı olan 65 (%90,3) hastada standart deri prik testi ile pozitif bulgusu var (p=0,001; ikisi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur). Standart deri prik testi pozitif olanlarda antep fıstığı allerjisi görülme riski 5,5 kat daha fazla bulunmuştur. Çalışmamıza katılan 312 hastadan 48 (%25,3) hastada deri testinde antep fıstığı duyarlılığı bulunurken, 34 (%10,2) hastada deri testinde yer fıstığı duyarlılığı tespit edilmiştir. Astım öyküsü olan 35 (% 72,9) kişi de deri testinde antep fıstığı duyarlılığı bulunurken; 23 (%67,6) kişi de deri testinde yer fıstığı duyarlılığı bulunmuştur. Bu da antep fıstığı duyarlılığının yer fıstığından fazla olduğunu göstermektedir. Allerjen duyarlılığı olan hastalarda antep fıstığı duyarlılığı da görülmektedir, üstelik bu yer fıstığı duyarlılığından daha sıktır. Bu bulgular standart deri prik testine antep fıstığının da eklenmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak astım hastaları başta olmak üzere, allerjik hastalık bulgularıyla polikliniğe başvuran hastalarda besin olarak antep fıstığı duyarlılığının araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Pitostachio is one of the foods hich often causes allargy on children. The aim of our research is to reveal frequency of pistachios sensitivity, find out the relation with the other allergic diseases and take precaution aganist possibility of anaphylaxis in case of sensitivity of pistachio. 312 children patients between 1-16 ages who have atopic dermatitis, urticarial, asthma, broncihitis, allergic rhinitis, wheezing children or consult with other diagnosises were included in this research between August 2017 and December 2017 in Children Allergy Immunology Department in Şahinbey Resarch and Application Hospital. The level of pistachio specific IgE and serum total IgE, the number and percentage of blood eosinohile of these children were researched. Standard skin prick test, fresh pistachio and prick to prick were done. There were 213 (%68,3) patients who have positive standard skin prick test. While 51 (%16,3) children's pistachio specific IgE, 48 (%15,3) children's pistachio prick to prick was positive; 72 (%23,2) had pistachio sensitivity. 56 (%77,8) of 72 childredren male and 16 (%22,2) were female. A significant difference between fameless and males detected (p=0,001). A weak significant correlation positively was detected between pistachio IgE degree and pistachio's prick to prick diameter (r=0,383, p=0,007). After the effect of age was removed, significant correlation was observed between the result of cstandard skin prick test and allergy of pistachio (p=0,001). There was a positive symptom and standard skin prick test in 65 (%90,3) patients who have pistachio sensitivity (p=0,001 A significant correlation was found between both of the). It is estimated that the risk of pistachio allergy is 5,5 higher for patients whose prick test was positive. 48 (%25,3) out of 312 participants of study are found to have a sensitivity prick test for pistachio, however 34 ( %10,2) of them sensitivitiy for peanut. 35 (%72,9) people with asthmatictraits were found to have pistachio sensitivity in the prick test, 23 (%67,6) people were found to have peanut sensitivity in the prick test. In patients with allergen sensitivity, sensitivity to pistachio is also observed, also it is more by the sensitivity of peanuts. This also reveals that pistachio should be added to standard skin prick test.