Mekân kültürü ve kentsel yaşam pratikleri
Culture of space and practices of urban life
  1. Tez No: 503261
  2. Yazar: SEYHAN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAZICI YAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma kentsel yaşamla bağlantılı olarak mekansal pratikleri, insan ile mekan arasındaki ilişkileri kimi zaman bölgesel (yerel) ve evrensel kültürler arasındaki ayırımları gözeterek, bazen de geleneksel Türk kültüründe ev ve sokak yaşamı arasındaki içiçelik ya da yalıtılmışlık sınırlarının nedenlerini örneklendirerek konu eder. Modern kent yaşamının ya da geleneksel yaşamın gündelikleri, mekanın mimari olarak öngördüğü sınırlar ve nesnel koşullar çerçevesinde, insanların jestlerini ve alışkanlıklarını, algısal ve bilişsel eğilimlerini zorunlu veya gönüllü bir dönüşüme tabi tutar. Mekanın incelenmesinde, yalnızca orada yaşayan insanların pratiklerinin veya sahip olduğu nesnel ve mimari niteliklerin ortaya konulması değil, coğrafi ve kentsel konumu gibi etkenlerin de büyük bir önemi vardır. çalışmada mekanın insanla olan öyküsü, kent yaşamının mekansal gündeliğine onun sirayet ettiği modern ve geleneksel ev yaşamı, nesnel koşulları ve pratikleriyle irdelenmeye çalışılır. Ayrıca Konya'nın Meram ilçesindeki bazı evlerde, oturma odası ve mutfağa ilişkin nesne seçimi ve düzenleme biçimlerine dair bir çalışma yapılarak görüşülen ilçe sakinlerinin gündelik yaşama yönelik eğilimleri değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
This study mentions spatial practices in assoiation with urban life and relation between humn and living spaces at times by considering regional (local) and universal cultural differences and sometimes by giving instances about the reasons of nesting or isolation boundaries between domestic and street life in Turkish culture. Dailinnes of modern urban life or traditional life expose to volontary or compulsory tranformation human's gestures, habitualities, perceptual and cognitive tendencies within the frame of boundaries which spce predicts as architectural and objective conditions. In researhing of the space not only practices of humans who live there or to be reveal objective and architectural qualities which it has but also it's geogrphical and urban location as factors have great importance. In the study the story about human of the space, spatial dailiness of the urban life, modern and traditional domestic life which it's spread out, are tried to scrutinise by it's practices and objective conditions. Intended to daily life tendencies of interviewed district residents are evaluated at some house in Konya's Meram district by making a study about choosing of object and style of arrengement what are related to living room and kitchen.