Soya ürünlerinin beslenmedeki önemi ve yan ürünlerinin değerlendirilmesi
The Importance of soybean and soybean products on human nutrition and evaluation of by-products
- Tez No: 50328
- Danışmanlar: PROF.DR. EVLİYA HUNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Soya fasulyesinin, herbir bileşeninin değerlendirilmesi olanağı olan zengin bir besin kaynağı olması nedeniyle, gerek halk sağlığı gerekse ülke ekonomisine katkısı açısından incelenmesinin gerekliliği düşünülmüştür. Soya fasulyesinin besin değeri, yetiştiği toprak, iklim, yetiştirme koşulları ve cinsine göre değişiklikler göstermektedir. Bu çalışmada Çukurova Üniversitesi ve yöresinde yetiştirilen soyalardan alman örnekler üzerinde durulmuştur. Gerekli koşullar yerine getirildiğinde besin değeri yüksek ürünler elde edildiği görülmüştür. Ayrıca, temel deneysel çalışma olarak, soya yağı yan ürünü olan ham lesitinin kolayca saflaştırılarak gıda endüstrisine kazandırılmasının sağlanması üzerinde durulmuştur. Lesitin elde etmek için en iyi yöntem olarak nitelendirilen deneme, örnek ham lesitinlere uygulandığında, yurt dışından getirtilerek yağ endüstrisinde kullanılan lesitine benzer bîr ürün elde edilmiştir. Elde edilen lesitindeki değerli vitaminlerden a-tokoferol ve P-karotenin ayrı ayrı elde edilmesine çalışılmış, ancak bu mümkün olmamıştır. Bununla beraber, aseton ekstraksiyonuyla asetonla birlikte ayrılmaları sağlanmıştır; bu durumda, akışkan lesitinin niteliği bozulmuş ve plastik lesitin olarak ayrılmıştır. Lesitin miktar tayininde uygulanan ve çok miktarda aseton tüketimine neden olan, asetonda çözünmeyen fosfolipit kısmının İR spekrofotometrisi kullanılarak yapılan nitelik tayini yanında nicelik tayini de yapılabilmiştir. İR de yapılan kalibrasyon işlemi sonunda herhangi bir ekstraksiyon işlemi olmadan doğrudan doğruya akışkan lesitindeki fosfolipitin miktarının bulunabileceği ve böylece yüksek miktarda aseton harcamasının önlenebileceği gösterilmiştir. Ayrıca, örnek lesitinlerin ve yağ endüstrisinde kullanılan lesitinin fosfolipit kısmının ayrılması, önce standart fosfolipitlerle birlikte, TLC yöntemiyle yapılmıştır. Sonra, ayrılan lekeler plaktan kazınarak fosfolipit miktarları ayrı ayrı saptanmış ve İR spektrumları çekilmiştir. Yapılan çalışmanın olumlu sonuç vermesi bir başlangıç çalışması olarak kabul edilerek, gerekli koşullar sağlandığında daha geniş bir uygulamaya gidilebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY The nutritional value of soybean changes according to the quality of soil, climate, growing conditions, and its variety. This work was done as a case study by using varieties cultured in experimental fields of Çukurova University and Çukurova Region. Results indicated that high nutritional products can be obtained if necessary conditions are maintained. It was experimentally shown that crude lecithin, a by-product of soybean oil, can easily be purified, saving great benefit to food industry. When appropriate analysis applied to sample crude lecithin, a similar product to imported lecithin was obtained. Valuable vitamins, a-tocopherol and P-carotene, in obtained lecithin could not be separated. However, by acetone extraction of fluid lecithin, they were separated together with acetone. At the same time, the property of fluid lecithin is changed to plastic lecithin form. In addition to acetone extraction method which generally applies to quantitative analysis of lecithin, IR spectrophotometric method was used for quantitative evaluation and qualitative definition. After a calibration was done in IR, without any extraction applied to fluid lecithin, the amount of phospholipids in lecithins could be determined thus the waste of extra acetone was prevented. At the same time, the separation of phospholipids of the samples and imported lecithin were done together on the same plate by TLC method. Than the spots on the plate were scraped and the quantities of them were calculated. IR spectrum of phospholipids were also taken for confirmation. The results of this study can be accepted as a starting point for further applications if the necessary conditions are provided.